Euro Target Show 2023 – podsumowanie

   Kolejna edycja Euro Target Show za nami. Pozostały dobre nastroje i nadzieja na kolejne spotkanie w takich okolicznościach za rok. Euro Target Show jest kontynuatorem łowieckich targów Knieje, ale obecna formuła targowa poza łowiectwem skierowana została także do strzelców sportowych, miłośników broni, survivalu i militariów. Te wszystkie pasje przeplatają się ze sobą a każdy z pasjonatów łowiectwa czy strzelectwa z pewnością łączy w sobie po części każdą z powyższych pasji. Tak więc dobrze się stało, że w jednym miejscu spotkać się mogą i myśliwi, strzelcy, zwolennicy survivalu i ogólnie miłośnicy broni w każdej postaci czy to myśliwskiej, czarnoprochowej, kolekcjonerskiej, pneumatycznej czy cięciwowej.

ETS2023_7

   Tegoroczna edycja okazała się wyjątkowo udana. Dopisali wystawcy, dopisali goście a profesjonalizm pokazali organizatorzy. Wisienką na tym targowym „torcie” są tegoroczne obchody 100 lecia PZŁ, stąd też cała masa wydarzeń towarzyszących targom. Polski Związek łowiecki przygotował własne stoiska edukacyjne i promujące łowiectwo. Nie zabrakło niczego. Trudno wymienić wszystkie atrakcje jakie czekały na gości.

ETS2023_3
Gości witała postać św. Huberta
ETS2023_4
Postać św. Huberta na obrazie

   Zacząć jednak należy od targów, których głównym zadaniem jest umożliwienie wystawcom zaprezentowanie swoich towarów i usług a gościom łatwe i jednocześnie przyjemne zapoznanie się z najnowszą ofertą rynkową skierowaną do myśliwych. W podsumowaniu Euro Target Show 2023 celowo pomijam pozostałe pasje, gdyż z pewnością media branżowe skierowane do konkretnych pasjonatów streszczą ich ofertę. Sam jestem myśliwym i piszę tą recenzję dla myśliwych, stąd też jest ona jako podsumowanie targów ograniczona.

ETS2023_23
Zainteresowani bronią goście mieli w czym wybierać

   W tragach Euro Target Show jako Poradnik Łowiecki bierzemy udział od samego początku, stąd też dosyć łatwo zaobserwować zachodzące zmiany. Cieszy bardzo, że targi łowieckie w Poznaniu odradzają się po przerwie. Wszyscy na to czekaliśmy. Dopisali wystawcy, dopisali goście a jak wynika z rozmów i jedni i drudzy są bardzo zadowoleni. Wystawcy mogli zaprezentować nowości a co najważniejsze mieli komu, ponieważ frekwencja gości była ogromna i co widać na zdjęciach zainteresowanie ofertami wystawców też było spore. Każdy z gości z pewnością znalazł coś dla siebie, gdyż na stoiskach prezentowano broń, optykę, samochody, quady, wszelkie akcesoria, urządzenia łowieckie, noże, latarki, nokto i termowizory, akcesoria dla psów, ozdoby, urządzenia do przygotowywania konserw z dziczyzny, oferty usług preparacji, usług sokolniczych itd. Było też stoisko „Stażysta” z ofertą dla przyszłych myśliwych. Panie (ale i panowie również) mogły zapoznać się z najnowszymi trendami w modzie myśliwskiej i od razu przymierzyć oraz zakupić nową odzież a w razie braku odpowiedniego rozmiaru istniała możliwość zamówienia odzieży z wysyłką. Była też specjalna oferta dla tych, co samodzielnie zagospodarowują upolowane tusze na zdrowe i ekologiczne potrawy a na stoisku Pracowni Preparatorskiej Taxidermy J&K Wnęczak Jagoda przedstawione zostały piękne sceny spreparowanych egzotycznych zwierząt, które dzięki mistrzowi sztuki preparatorskiej, chociaż upolowane to nadal służą celom edukacyjnym. Oferta targowa była tak duża, że trudno było dokładnie przejrzeć wszystkie stoiska jednego dnia i spora część gości wracała na targi w kolejnym dniu.

ETS2023_32
Stoisko Wnęczak Taxidermy przyciągało ogromną ilość gości

   Jak zawsze ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z bronią, optyką oraz nokto i termowizją. Ten trend w ofercie skierowanej do myśliwych nie zmienia się od kilku lat. Można śmiało powiedzieć, że urządzenia elektroniczne przeznaczone na polowanie przeżywają od kilku lat swój boom pomimo ich nie najniższych ceny. Co więcej trendy i postęp technologiczny jest tak szybki w tym sektorze akcesoriów, że trudno nadążyć za aktualną ofertą. Myśliwi poszukują coraz to nowszych i doskonalszych urządzeń bardzo dobrej jakości wspomagających szczególnie nocne polowania i taka właśnie oferta widoczna jest na targach.

ETS2023_28
Nowinki techniczne

   W czasie kiedy panowie przymierzali się do broni, lunet i noktowizorów, panie do nowej odzieży i wyrobów z futer, dzieci także mogły skorzystać z szerokiej oferty zajęć przygotowanych właśnie dla nich zarówno na stoiskach Polskiego Związku Łowieckiego jak i Lasów Państwowych. Były zagadki, łamigłówki, układanki itd. praktycznie dla każdego od lat 3 wzwyż. Były też miłe nagrody w postaci gadżetów reklamowych, kolorowanek, zeszytów edukacyjnych itp. Na stoisku Lasów Państwowych można było otrzymać sadzonki buków, dębów i klonów do posadzenia na własnej działce.

ETS2023_22
Oferta dla najmłodszych gości

   Oferta wydarzeń towarzyszących targom była zdumiewająca. W trzech miejscach na hali (scena główna i dwie mniejsze sceny) praktycznie przez cały czas coś się działo. Pokazy mody, pokazy psów myśliwskich, wabienia, ptaków łowczych, pogadanki, panele dyskusyjne, konkursy, występy zespołów muzycznych i sygnalistów itd. Nie zabrakło też kuchni myśliwskiej i potraw z dziczyzny.

ETS2023_14
Prezentacja psów myśliwskich przez członków Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego

   Dużym plusem tegorocznej edycji Euro Target Show były występy sygnalistów z Polski, Francji, Belgii, Czech i Słowacji w ramach „Europejskiego Zespołu Rogów Myśliwskich”. Nie można słowami oddać tego, co goście mogli usłyszeć. Muzyka stworzona jest do słuchania, stąd żadne słowa nie oddadzą nastroju i emocji podczas ich występów. Poza wymienionymi, na scenie prezentował się także Zespół „Babrzysko” pod kierownictwem Krzysztofa Kadlec i sygnaliści ze szkół leśnych. To był prawdziwy ciąg koncertów i rozkosz dla uszu zgromadzonych na hali.

ETS2023_36
Zespoły muzyczne i sygnaliści na scenie głównej

   Tegoroczne wydarzenie targowe Euro Target Show w Poznaniu z pewnością nie przejdzie do historii jako jedno z wielu podobnych wydarzeń ale jako najlepsze wydarzenie ostatnich lat. Organizatorom udało się zaprosić szanowanych i uznanych wystawców oraz co równie ważne udało się zorganizować równolegle najbogatszy jak do tej pory program wydarzeń towarzyszących. Każdy, dosłownie każdy, kto interesuje się łowiectwem znalazł coś dla siebie. Podczas trzech dni była okazja poznać bogatą ofertę wystawców ale co również atrakcyjne

– poznać założenia i cele Polskiego Związku Młodzieży Łowieckiej,

– spotkać się na stoisku Polskich Dian polującymi paniami

– skosztować smakowitej i zdrowej kuchni myśliwskiej

– zapoznać się z kolekcjonerami oraz ich zbiorami

– obejrzeć wystawę „Malowanie ze św. Hubertem”

– poznać ptaki łowcze i dowiedzieć się o isokolnictwie w Polsce – stoisko Kol. Marcina Szymczak www.ptasior-sokolnik.pl

ETS2023_9
www.ptasior-sokolnik.pl

– poznać tajniki łowów łuczniczych

– poznać rasy psów myśliwskich i znaczenie na łowach dzięki myśliwym, członkom Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego

– posłuchać muzyki i sygnałów łowieckich
– poznać postacie świętych będących patronami myśliwych przedstawione na ręcznie malowanych obrazach
– obejrzeć wystawę trofeów łowieckich

– poznać rodzaje wabików i sposoby wabienia zwierzyny (stoisko Gunbroker) oraz prezentowane na scenie przez członków Klubu Wabiarzy Jeleni przy PZŁ
– …

ETS2023_8
Stoisku Klubu Wabiarzy Jeleni

   Napisanie pełnej relacji z takiego wydarzenia jakim było Euro Target Show jest bardzo trudne, gdyż nie sposób przedstawić wszystkiego co tam się działo. Nie można być jednocześnie na stoiskach i przy scenie. Nie można zbyt wiele czasu poświęcić na pokaz psów myśliwskich, kiedy w tle słychać muzykę myśliwską. Nie można wdawać się w dłuższe rozmowy z wystawcami, kiedy przy stoisku gromadzą się zainteresowani ofertą goście. Sporo tematów zostało więc siłą rzeczy odłożonych na później. Wymiana wizytówek, numerów telefonów i prośby o kontakt w późniejszym terminie. Często o tym, co ciekawego w najnowszej ofercie można dowiedzieć się na spokojnie już po targach w kontaktach z wystawcami. Z tego powodu część informacji można będzie przeczytać w Poradniku Łowieckim w późniejszym terminie.

ETS2023_38
Stoisko edukacyjne
ETS2023_25
Dziki szef poleca

   Dziękujemy organizatorom za przygotowanie wspaniałego wydarzenia. Trzeba jednak dodać, że setna rocznica powstania Polskiego Związku Łowieckiego zmobilizowała wielu z nas do uzupełnienia oferty targowej, do przedstawienia naszej pasji także od strony artystycznej, kolekcjonerskiej czy edukacyjnej. Zgromadzenie zbiorów kolekcjonerskich, gotowych wyrobów kulinarnych z dziczyzny, wystawy trofeów czy programu występów sygnalistów to długie godziny pracy przed tym wydarzeniem, pracy przy promocji łowiectwa, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

ETS2023_12
Zbiory kolekcjonerskie

   To czy dane wydarzenie targowe odnosi sukces decydują przede wszystkim wystawcy i goście a ci w tym roku dopisali wyjątkowo. Euro Target Show 2023 w Poznaniu gościło ponad 120 wystawców i ponad 13 tysięcy gości!

Liczba wystawców
0
Liczba gości
0

Jednym zdaniem, nie można było się nudzić na tegorocznym EuroTarget Show! Z pełną listą wystawców można zapoznać się na stronie organizatora – Katalog wystawców

ETS2023_18
Myślistwo łucznicze. Komisja łucznicza ZO PZŁ w Poznaniu
ETS2023_17
Praktyczne zapoznanie się z łucznictwem na łowach

Darz Bór!

Euro Target Show, Poznań 2023 – fotorelacja

ETS2023_36
ETS2023_35
ETS2023_34
ETS2023_33
ETS2023_32
ETS2023_31
ETS2023_30
ETS2023_29
ETS2023_28
ETS2023_27
ETS2023_26
ETS2023_24
ETS2023_23
ETS2023_22
ETS2023_21
ETS2023_19
ETS2023_20
ETS2023_16
ETS2023_15
ETS2023_13
ETS2023_11
ETS2023_10
ETS2023_9
ETS2023_8
ETS2023_7
ETS2023_6
ETS2023_2
ETS2023_1
ETS2023_12
ETS2023_14
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
error: Treść jest chroniona !