LabradorJoannaMichalik500

Postrzałki zwierzyny grubej to nieodłączny element polowania. Niestety gdybyśmy polowali z nadzwyczajną skrupulatnością przestrzegając prawa i etyki to nie jesteśmy w stanie w 100% uniknąć postrzałków na polowaniu.
Poradnik Łowiecki postanowił przybliżyć ten problem, w związku z czym prowadzi stałą ankietę na ten temat.

Jak wykażą poniżej analizy, problemu nie można uniknąć ale zgłębienie wiedzy na ten temat zdecydowanie bardziej ułatwi minimalizację tego zjawiska. Każdy myśliwy powinien być świadomy co może się wydarzyć po strzale i jakie należy wówczas podjąć czynności.

Do tej pory wpłynęło / -ły

0

ankiet / -ty

W rzeczywistości ankietowani wypełnili około 10% ankiet więcej niż brane jest pod uwagę w analizie. Niestety część z nich została odrzucona, ponieważ przedstawione dane wydawały się nieprawdziwe a nie było możliwości weryfikacji tych danych z autorem ankiety.

Ankiety dotyczą włącznie zwierzyny grubej t.j. dzików, muflonów i zwierzyny płowej.

Na tej stronie zamieszczane będą sukcesywnie analizy i dane statystyczne. Zachęcamy więc do wypełnienia ankiety. Każda informacja jest cenna a im więcej danych tym pełniejszy obraz i lepsza analiza występowania postrzałków na polowaniu.

Wszystkim, którzy do tej pory nadesłali ankiety dziękujemy. Darz Bór!

Gatunek Sztuk
Jeleń łącznie 42
Byk 23
Łania 16
Cielę 3
Daniel łącznie 1
Byk 1
Łania 0
Cielę 0
Muflon łącznie 1
Baran 1
Owca 0
Jagnię 0
Sarna łącznie 19
Rogacz 13
Koza 5
Koźlę 1
Dzik łącznie 99
Odyniec 41
Locha 11
Wycinek 12
Przelatek 34
Warchlak 1
Razem wszystkich sztuk 162

Najczęściej polowanie na grubego zwierza dotyczy dzików, stąd też duży odsetek ankiet dotyczy właśnie tej zwierzyny. Doświadczony myśliwy wie jak trudnym zwierzęciem jest dzik. Dobrze jest więc zaznajomić się z analizą postrzałków dzika. 

postrzalki_dziki

Prawo dopuszcza polowanie na dziki w nocy a to wyjątkowo niekorzystne warunki wymagające od myśliwego wyjątkowej precyzji i doświadczenia. Ocenę na zestrzale dokonujemy przy świetle latarki a ewentualone dochodzenie postrzałka bez psa jest praktycznie niemożliwe.

Średni dystans dochodzenia postrzałka dzika to 590 metrów a zdarzają się przypadki, że ranny dzik zbyt wcześnie ruszony potrafi kluczyć nawet 5 km, stąd też konieczność właściwej oceny strzału i właściwej decyzji o czasie podjęcia poszukiwań. 

Postrzałki sarny potrafią pokonać dystans do 450 metrów, przy czym średnia odległość wynikająca z ankiet to około 130 metrów.

W przypadku jeleni dystanse poszukiwania postrzałków są zdecydowanie większe. Maksymalna odległość wynikająca z nadesłanych ankiet to nawet 6500 metrów. Natomiast uśredniona odległość to 1200 metrów.

Ilość postrzałków nie jest w żaden sposób zależna od doświadczenia myśliwego. Postrzałki przytrafiają się myśliwym, którzy w ciągu roku strzelają od kilku do kilkudziesięciu sztuk zwierzyny grubej. Średnia ilość upolowanej zwierzyny w ciągu roku to 16,92 szt.

Podczas poszukiwania postrzałków zwierzyny grubej korzystamy z pomocy psów. Poniżej przedstawiamy tabelę ras wykorzystywanych w tym celu. Najczęściej do poszukiwań służą nam posokowce bawarskie, co nie powinno dziwić. Drugie miejsce zajmują gończe polskie a trzecie mieszańce. Wprawdzie na dole tabeli widać pozycję “Bez psa” ale dotyczy to jedynie poszukiwania na najkrótszych dystansach do 100 metrów, kiedy to myśliwy widział, gdzie postrzałek zalega i pomoc psa z uwagi na wyraźne ślady nie była konieczna.

Rasa Ilość
Beagle 1
Cocker spaniel 2
Foksterier 9
Gończy alpejski 2
Gończy krótkonożny 1
Gończy polski 20
Gończy słowacki kopov 5
Jagdterier 8
Jamnik 8
Karelski pies na niedźwiedzie 2
Labrador retriever 3
Łajka rosyjsko europejska 1
Łajka zachodniosyberyjska 4
Mieszaniec 13
Parson rusell terrier 3
Posokowiec bawarski 28
Posokowiec hanowerski 3
Spaniel bretoński 1
Terier walijski 1
Wachtelhund 3
Welshterier 1
Wyżeł niemiecki krótkowłosy 2
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy 3
Wyżeł weimarski 2
Bez psa 29

Poniżej statystyki niektórych pytań z ankiety i udzielonych na nie odpowiedzi:

Warunki panujące podczas polowania:

Doskonałe
32.1%
Dobre
49.38%
Słabe
14.81%
Bardzo złe
3.7%

Miejsce wykonywania polowania:

Pole
44.44%
Las
26.54%
Polana
9.88%
Łąka
15.43%
Góry
0.62%
Inne
3.09%
error: Treść jest chroniona !