Nóż myśliwski, Niezbędnik i pomocnik myśliwego

   Nóż myśliwski nazywany niezbędnikiem lub pomocnikiem myśliwego, to praktycznie obowiązkowe wyposażenie każdego myśliwego. Czy można sobie wyobrazić wyjście w obwód bez noża? Z pewnością nie, ponieważ jedn a z czynności na polowaniu jest także patroszenie a niekiedy skórowanie i dzielenie tuszy. Tych czynności nie można wykonać bez noża! To chyba wie każdy. Każdy myśliwy też wie, że nie każda czynność wymagająca użycia noża jest równie trudna czy skomplikowana. Co innego proste cięcie a co innego dokładne wykrawanie, stąd często przydają się noże o różnym zastosowaniu. Na szczęście ten rynek jest szeroko otwarty dla myśliwych. Bez najmniejszego problemu można kupić dobry nóż lub zamówić wykonanie tego „pomocnika” na zamówienie u wielu dobrych knifmakerów.

Noz_B

   Oferta noży jest bardzo bogata, więc myśliwemu pozostaje jedynie wybór noża według własnych upodobań i zasobności portfela. Noże dostępne są od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Można więc wybrać nóż tani, po którym nie zatęsknimy, jak zniknie gdzie w wysokiej trawie po patroszeniu albo wybrać te z najlepszej stali o specjalnie profilowanej rękojeści wykonywane pod indywidualne zamówienie.

Noz_A

   Noże najogólniej rzecz ujmując dzielimy na składane i o stałym ostrzy, typu finka. Ten drugi typ noży zdaje się dominować wśród użytkowników. Noże składane typu scyzoryk są stosunkowo niewielkie, mieszczą się w kieszeni ale ich zastosowanie powinno być raczej „rezerwowe” w razie braku dobrego noża o stałej głowni.

Noz_C

   Czynności, które wymagają użycia noża nie sposób wyliczyć. Czasami potrzebny jest do wycięcia przed polowaniem prostego pastorału z leszczyny, czasami do ucięcia kulki przy polowaniu na ptactwo, ale najwięcej pracy nożem zawsze jest przy upolowanej zwierzynie grubej. Od trzebienia, patroszenia aż po skórowanie i podział tuszy. I do tych prac bez ostrego noża nie sposób podchodzić.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

   Ostry nóż to skarb myśliwego i nawet jeśli ostrze nie jest doskonałe do konkretnej czynności, to nawet najlepszy nóż jeśli jest tępy na nic się nie przyda. Dobrze więc dbać o swojego „pomocnika” a najlepiej zawsze nosić ze sobą niewielką ostrzałkę, dzięki której przywrócimy sprawność noża w terenie.

   Na temat noży myśliwski napisano już wiele artykułów i książek. Osoby zainteresowane tematem odsyłam do doskonałego opracowania autorstwa Jerzego Utkina pt. „Noże myśliwskie świata” wydanego w dwóch tomach. To właściwie kompendium wiedzy o niezbędnikach myśliwego.

Noze_Mysliwskie_Swiata_II

Szukasz noża dla siebie? Sprawdź różne oferty na stronie https://308w.pl

 

error: Treść jest chroniona !