Trenażer strzelecki – tania alternatywa dla każdego

   Nieustanny trening strzelecki to podstawa etycznego polowania. Każdy z nas doskonale wie ile czasu i poświęcenia wymaga ta jedna chwila, kiedy zdecydujemy się na strzał do zwierzyny. Godziny zasiadek, godziny podchodów lub wabienia w oczekiwaniu na wypatrzonego wcześniej odyńca czy medalowego rogacza. Szkoda zaprzepaścić tej chwili pudłem a jeszcze gorzej zranić zwierzynę, dlatego umiejętność celnego strzelania jest niezwykle ważna.
Zdarzają się jednak takie sytuacje, że nie zawsze mamy możliwość wyjazdu na strzelnicę a chcemy poćwiczyć skład czy strzał do ruchomego celu. Pozostaje nam wówczas trening z wiatrówki lub przy użyciu trenażera laserowego.
Takie urządzenia każdy myśliwy lub strzelec sportowy powinien posiadać w domu. Trenażer jest bezpieczny i pozwala nam doskonalić swoje umiejętności a także wprowadzać w arkana strzeleckie najmłodszych.

   Poniżej przedstawiamy dwa rozwiązania, które można bez większych problemów stosować w domu.

   Pierwszym jest trenażer strzelecki do celów ruchomych. Pozwala nam ćwiczyć skład i prowadzenie ruchomego celu. Ten trenażer zasilany jest napięciem 12 V (z zasilaczem z sieci 230 V). Pod ruchomy wózek możemy podczepić dowolne cele od metalowych krążków, poprzez tarcze strzeleckie do sylwetek zwierząt. Strzelamy z wiatrówki np. w piwnicy, w garażu czy w przydomowym ogrodzie.
   Trenażer sterowany jest pilotem i został tak zaprojektowany, że strzelec może go sam obsługiwać. W urządzeniu zaprojektowano opóźniony start ok 3,5 – 4 sekundy. W ten sposób można „kliknąć” pilotem powodując uruchomienie i korzystając z opóźnionego startu złożyć się z wiatrówki do celu. Po chwili ruchomy cel zacznie się przemieszczać raz w lewą a drugi raz w prawą stronę. 

  Długość całkowita trenażera to ok 160 cm, “przebieg” celu to ok 130 cm. Wymiary pozwalają na usytuowanie trenażera w pokoju lub w garażu np. podczas zimy czy podczas opadów i silnego wiatru.

 Mamy także możliwość regulacji prędkości przesuwu celu. Zmierzony zasięg działania pilota – 20 metrów.

Działanie takiego trenażera można zobaczyć na poniższym filmie na youtube

   Drugim z ciekawych rozwiązań jest trenażer laserowy. Ten trenażer ma całkowicie inne działanie od trenażera z ruchomym celem ale również pozwala ćwiczyć celność, skład strzelca do celu, regulowanie oddechu i ściąganie spustu.

   Urządzenie składa się z drewnianej skrzynki stanowiącej tarczę strzelecką oraz lasera podwieszanego pod lufę. Tu możemy wykorzystać wiatrówkę a także każdą broń jednolufową jak sztucer czy nawet broń krótką.

   W przypadku tego rozwiązania celem jest urządzenie elektroniczne odbierające wiązkę lasera. Zasięg laser to według producenta 20 metrów. Przetestowany został na dystansie 10 metrów co wydaje się wystarczające do treningu, ponieważ trenażer przeznaczony jest głównie do zastosowania w domu.

   „Strzelamy” do celu o średnicy ok 12 mm. Trenażer wyposażony został w licznik strzałów oraz licznik celnych trafień. Tak więc doskonale wiemy ile razy strzeliliśmy i ile razy trafiliśmy w „dziesiątkę”. Ponadto w skrzynce stanowiącej cel umieszczone zostały diody led, które sygnalizują celny strzał. Każde celne trafienie powoduje, że widzimy zmieniające się światło diody zielonej lub czerwonej. Oczywiście diody można wyłączyć i dopiero po określonej liczbie strzałów sprawdzić stan licznika trafień.

   Trenażer zasilany jest dwoma bateriami 9 V, jedna po stronie strzelca, druga w celu. Dzięki temu trenażer można używać w każdych warunkach, nawet bez dostępu do prądu. Istnieje też opcja wykonania trenażera z zasilaniem 12 V (z zasilacza podłączonego do sieci 230 V).

   Jest to trenażer, na którym można ćwiczyć praktycznie bezkosztowo, bez hałasu, do woli i bezpiecznie, oczywiście nie kierując nigdy lasera w kierunku osób a szczególnie na oczy. Laser wprawdzie ma niewielką moc, ale żadnych laserów, nawet zabawek nie kierujemy na inne osoby.

   Zalety trenażera to brak hałasu, możliwość korzystania w domu i na zewnątrz o każdej porze roku. Ćwiczyć można bezkosztowo, nie licząc wymiany baterii. Oszczędzamy na tarczach i na amunicji oraz dojazdach na strzelnicę. Na celność nie ma wpływu opad pocisku, jego jakość ani prędkość. Jeśli nie trafiamy w 10-tkę to jest to wyłącznie wina strzelca. W ten sposób można trenować skład, oddech i opanować emocje przy strzale. Nie da się tu nic oszukać. Cel, to odbiornik wiązki laserowej z wypukłą soczewką. Nie ma więc problemu ze strzałami oddawanymi pod lekkim kątem. Nie musi to być „strzał” prostopadły do celu, byle ostatecznie wiązka trafiła w środkowe pole z soczewką.
   Poniżej film przedstawiający działanie trenażera laserowego

   Takie trenażery to doskonała możliwość treningu dla każdego, także dla najmłodszych, którzy jeszcze nie mogą posiadać broni palnej. Jest to tani sposób na rozwijanie pasji strzeleckiej, możliwy do stosowania dosłownie wszędzie.

   Osoby zainteresowane posiadaniem trenażera proszę o kontakt mailowy poradniklowiecki@gmail.com

    Darz Bór!  Piotr Gawin

error: Treść jest chroniona !