Ostrożnie na drogach

Sezon letni sprzyja szybszej jeździe samochodem. Pogoda ładna, brak opadów i dobra widocznośc to zachęta do wciskania pedału gazu. Niestety nawet długa prosta droga w dobrych warunkach nie oznacza bezpiecznej jazdy. 

ostroznie_na_drogach_A

Każdego roku odnotowuje się dużą ilość kolizy z dziko żyjącą zwierzyną. Bardzo często zwierzyna przegrywa w takim zdarzeniu, ponieważ nie ma szans z “metalowym koniem mechanicznym”. Kierowcę natomiast często czeka jedynie drobna naprawa samochodu

ostroznie_na_drogach_B

Przeważnie w takich kolizjach ginie zwierzyna, ale zdarzają się też tragiczne wypadki gdzie poszkodowani są podróżujący samochodem ludzie.

Dobrze jest wiedzieć, że właśnie środek lata, przełom lipca i sierpnia to czas rui u saren. W tym okresie rogacze intensywnie poszukują kóz, które po pokryciu porzucają i szukają kolejnych samic gotowych do rui. 

W tym właśnie czasie zdarzają się “nieprzewidywalne” dla laika sytuacje, gdzie płochliwe z natury sarny nagle wybiegają na jezdnię. Pamiętajmy, że w każdej chwili może przed nami znaleźć się koza lub goniący ją rogacz. Dobra pogoda i prosta droga to nie gwarancja bezpiecznej, szybkiej jazdy ale właśnie możliwość spotkania ze zwierzyną, która nie rozumie dlaczego przez jej terytorium przebiega droga. którą pędzą samochody. 

Pamiętajmy o tym, aby bezpiecznie wrócić do domu i aby w ewentualnych kolizjach nie ucierpiała zwierzyna, która w takich zdarzeniach najczęściej ginie przy drodze, lub ranna w oddali.

Bezpiecznej drogi!

error: Treść jest chroniona !