Kynologia

Diana - Miss psów myśliwskich 2013

dianawlesieO gończym polskim porozmawiamy z Panem Krzysztofem Krotla, właścicielem Diany, która wygrała w konkursie Miss / Mister psa myśliwskiego 2013.

P. Ł.   Na początku oczywiście gratulacje z okazji zwycięstwa Diany nad innymi psami biorącymi udział w konkursie. Proszę w skrócie przedstawić nam Dianę - rasa, wiek, osiągnięcia na wystawach lub konkursach ...

K. K.  Diana przydomek  domowy. Imię rodowe Libusza Trzy Potoczki ur.26.08.2011 r. 

Diana to suka czarno-podpalana – pies rasy gończy polski. Ojciec -,,Gerlach,, Łowcza Pasja. Matka - ,,Jasna,, Trzy Potoczki

Diana zaliczyła  trzy wystawy  psów myśliwskich w 2013 r. :
- Międzynarodową w Katowicach
- Krajową w Gliwicach 
- Krajową w Częstochowie

Na wszystkich wystawach zdobyła ocenę doskonałą i trzecie miejsca. Na konkursach prób polowych nie brała udziału ale w przyszłości z pewnością będzie w nich uczestniczyć.

P. Ł.   Czy spodziewał się Pan zwycięstwa swojego psa zgłaszając Dianę do konkursu? Konkurencja była ogromna, startowało 48 psich piękności ...

K. K.  Zwycięstwa Diany nie spodziewałem się . Było dla mnie miłym zaskoczeniem. Dianę do konkursu zgłosił mój Kolega myśliwy z miejscowego koła łowieckiego ”Kuna” Częstochowa /Radków.  Mirosław  Zaręba właściciel wyżła niemieckiego Tropek, również biorącego udział w konkursie.

Co do głosowania to Dianę wspierali znajomi , znajomi znajomych oraz ich rodziny z całej Europy a nawet z Kanady i USA.

Dla mnie  tak ogromne wsparcie Diany było wielkim zaskoczeniem. Była to wspaniała zabawa dla wszystkich sympatyków Diany  a mnie zdopingowało do aktywnej pracy z Dianą w kniei i potwierdziło o dobrym wyborze psa do polowań GP a szczególnie suki.

P. Ł.   Konkurs dotyczył psów myśliwskich. Czy Diana jest aktywnie polującym psem? Czy wspomaga ona swego pana w kniei?

K. K.   Diana od trzeciego miesiąca  miała układane ścieżki w lesie na repetach i włóczki ze świeżych

skór z dzika. Średnio dwa razy w miesiącu ścieżka (ok.1,5 km.)  kończyła się w zagrodzie z dzikami. Jako roczna  brała udział w polowaniu na kaczki i znakomicie aportowała. Woda nie sprawiała jej kłopotu, co było wielkim zaskoczeniem  dla niektórych właścicieli wyżłów. Tymi wyczynami rozwiała  stereotyp krytyki, że gończe to tylko gonią po lesie a wrócą rano......

Jako 16 miesięczna na polowaniu Hubertowskim w 2012r. przeszła chrzest bojowy. Po raz pierwszy miała kontakt fizyczny z dzikami w łowisku. Samotnie wytropiła watahę dzików, oszczekała i prowadziła dzielnie. Efekt - trzy sztuki położone na pokocie. W sąsiedzkim kole też brała udział w polowaniu  Hubertowskim, gdzie  wytropiła odyńca. Dzielnie i ostrożnie go prowadziła głosząc zajadle. Znakomicie poszukuje postrzałków. Podczas  Pędzeń zbiorowych znakomicie pracuje w łowisku, jest zdyscyplinowana, nie oddala się daleko od swego pana, na sygnał zawsze jest przy nodze.

P. Ł.   Dlaczego zdecydował się Pan właśnie na tą rasę? Czy były ku temu jakieś specjalne powody?

K. K.  Gdy odbywałem staż myśliwski w miejscowym kole łowieckim „Kuna”,  nie było psów do tropienia na zwierzynę grubą . Podczas pędzeń  zbiorowych zwierzyna  umykała przez nagonkę do tyłu lub stała nieruchomo w zaroślach. Ciężko było wypędzić ją z zarośli. Nie było pewności, czy po strzale zwierzyna została trafiona a poszukiwania nie miały sensu. Efekt końcowy z polowań zbiorowych, to kontakt z naturą i spacer po lesie.

Zdecydowałem się na rasę GP ponieważ jest to polska rasa . Ta rasa ma nadzwyczajny wiatr (węch), wspaniale tropi  i aportuje. Są to psy uniwersalne na kaczki, bażanty, rogacze i dziki. Psy z charakterem, znakomicie się rozumieją z właścicielem, wspaniale pracują w kniei. Zdecydowałem się na sukę ze względu na łagodniejszy charakter oraz to, że suki są bardziej podatne na tresurę. Co do Diany to się potwierdziło, jest łagodnego charakteru, dobrze ułożona, pracowita w kniei, posłuszna i wytrwała w tropieniu. Nie sprawia żadnych kłopotów  mieszkając w domu jako członek rodziny. Od trzeciego miesiąca nie nabrudziła w domu, zawsze sygnalizuje  potrzebę  wypróżnienia . Codziennie rano przychodzi  do sypialni i budzi właściciela, do skutku tak, że nawet  ściągnie  kołdrę . Łapie za rękaw i prowadzi do drzwi, bo czas na spacerek po lesie. Daje głos jak brakuje wody lub jedzenia w misce. Na słowo idziemy tropić dzikusa jest pisk radości i pędem wskakuje do samochodu, bo w kniei jest w swoim żywiole. Zalet rasy i Diany można by wymieniać mnóstwo. Jest to rasa godna polecenia myśliwym jako pomocnik w kniei a także rodzinom  myśliwych jako kochany, wesoły członek rodziny.

Na koniec ocena psa przez właściciela

Ocena psa w skali od 1 do 5 przy czym 1 oznacza trudności, problemy, wysokie koszty a 5 łatwość, brak problemów, niskie koszty

Wychowanie i szkolenie - 4
Pielęgnacja - 5
Utrzymanie - 4
Aklimatyzacja w mieście - 3
Tolerowanie innych członków rodziny - 5
Aktywność -5
Wszechstronność na polowaniu - 5

Poniżej zdjęcia Diany na wystawach, szkoleniu i podczas polowań

czestochowa 

katowice

Kraj. Wyst Psów Ras W Częstochowie
w dniu 13.04.2013r.