Karelskie psy na niedźwiedzie

karelskieKarelski pies na niedźwiedzie. O tej rasie porozmawiamy z Panią Martyną Binek – Kasperkowiak

 

 

Skąd u Pani wzięło się zainteresowanie tą właśnie rasą?


   To dobre pytanie. Razem z mężem lubimy rasy psów z grupy szpiców. Minęło dobre parę lat nim zdecydowaliśmy się na kupno pierwszego karela. Jednakże przy wyborze rasy był dylemat. Darek chciał łajkę a do mnie nie bardzo przemawiał eksterier tej rasy. Czytając kolejne artykuły w internecie natknęłam się na zdjęcie i opis rasy karelskiego psa na niedźwiedzie. I tak krok po kroku zgłębiałam temat, głównie na portalach zagranicznych. Decyzja zapadła po długiej naradzie i zdecydowaliśmy się na sprowadzenie pierwszego psa – INDY Pikimusta z Czech. Pies doskonały eksterierowo i użytkowo choć właściciel hodowli nie poluje ze swoimi karelami. Dwa lata później nabyłam suczkę, która przyleciała ze mną samolotem z Finlandii. Pochodzi z dużej hodowli JÄTTÖSARVEN , w której oprócz osiągnięć wystawowych bardzo duży nacisk kładzie się na użytkowość. Właściciele czynnie polują od wielu lat. Psy z tej hodowli trafiają wyłącznie w ręce fińskich i szwedzkich myśliwych, polując głównie na łosie i niedźwiedzie, a także dziki , na te głównie w Szwecji. Ostatnim „nabytkiem” jest nasz BearBusters ANTTI . Obecnie 9 miesięcy. Pierwszy pies który został wybrany z ósemki swojego rodzeństwa ( miot „A” BearBusters) i pozostał w naszej rodzinie. Rodzicami są oczywiście Lumi i INDY.


Karelskie psy na niedźwiedzie nie należą chyba do najpopularniejszych ras wśród polskich myśliwych?


   Tak to fakt Karelski Pies na Niedźwiedzie jest mało popularny w naszym kraju. Moim zdaniem na przyczynę składa się kilka spraw. Trudny charakter połączony z brakiem skłonności do uległości sprawia, że psy tej rasy nie należą do najłatwiejszych podczas układania. Spotkałam się nawet ze stwierdzeniem, że w tym czasie można ułożyć dwa inne psy. Trenując wykonają każdą komendą ale trzeba pamiętać, że to nie jest owczarek niemiecki. Nauka wymaga dużego nakładu pracy i konsekwencji. W układaniu paradoksem jest jego samodzielność. Pod żadnym pozorem żadnego psa nie należy karcić fizycznie. Ta rasa jest na to wyczulona i trudno później zetrzeć ślady. Jeżeli widzimy, że pies tej rasy wykazuje lęk przed człowiekiem to znak, że był źle traktowany. Takiego psa będzie trudno „naprawić”. Uwielbia swobodę i często chadza swoimi ścieżkami dlatego nudząc się lub korzystając z okazji będzie uciekał. Pocieszające jest to, że zawsze wrca. Chyba, że ktoś mu w tym przeszkodzi.


Czy dobrze robimy najczęściej wybierając wyżły, teriery, gończe czy posokowce?


   Nigdy nie posiadałam psa myśliwskiego innego niż karelski pies na niedźwiedzie. Każda rasa ma swoich miłośników i zwolenników wśród myśliwych. Uważam, że najczęściej wybieramy taką rasę, która pasuje do specyfiki naszych łowisk a także tą, która będzie polowała z nami w nasz ulubiony sposób, np. na pióro lub na grubą zwierzynę. Każdy z nas jako myśliwy ma własne wyobrażenie psa myśliwskiego. To w jaki sposób ma pracować. Nie każdemu z nas może odpowiadać praca szpiców, w tym karelskiego psa na niedźwiedzie. Zaznaczę, że w gonie psy te nie głoszą. Oszczekują tylko zwierzynę osaczona, raną lub znalezioną. Ale uważam, że pewne cechy dają mu przewagę nad innymi rasami. Jest bardzo wszechstronny.


Jakie cechy psa przydatnego dla myśliwego wyróżniają psy karelskie, które sprawdzą się w polskich łowiskach?


   Według mnie najważniejszą zaletą tych psów jest samodzielność podczas polowania. Jeżeli jest para psów lub złaja zbędna jest naganka. Wystarczy tylko podkładający. W Polsce żadne warunki terenowe nie stanowią dla nich problemu (góry, bagna, gęste zagajniki, itp.). Karelski pies jest bardzo odporny na trudne warunki atmosferyczne zimno, mróz, deszcz i śnieg. Są idealne na okres polowań zbiorowych, gdy zima w pełni. Charakterystyczne dla naszych psów jest to, że bezgłośnie tropią zwierzynę, posługując się z reguły górnym wiatrem. Choć Lumi częściej korzysta z dolnego niż Indy. Gdy już znajdą się dostatecznie blisko, przywołują nas głośnym i bezustannym szczekaniem zwłaszcza gdy zwierz zalega. Psy tej rasy nie szczeka w gonie . Nasze Karele chętnie wypatrują zwierzyny. Mówię, że są „punktowcami”. Co to oznacza? Wystarczy jeden malutki punkt na horyzoncie wart biegu nawet do 2 km i już ich nie ma. Muszą sprawdzić czy czarna plama nie jest dzikiem , jeleniem czy łosiem. Podkładając mam możliwość obserwować i analizować zachowanie swoich psów. Korzystam z lokalizatorów GPS to głównie dzięki nim wieczorem mogę sprawdzić, który pies, w którym pędzeniu spisał się najlepiej. W Finlandii zaś jest to sprzęt bez którego polowanie się nie odbędzie. Styl ich pracy to samodzielne przeczesywanie całego wyznaczonego obszaru. Szybko oddalają się od nas w poszukiwaniu zwierzyny.

 

Jak karelski pies sprawdza się na polowaniach w polskich warunkach? Na jakich polowaniach lub na jaki gatunek zwierzyny może być wykorzystywany?


   To pytanie łączy się z poprzednim. Uważam że sprawdza się świetnie i niejednokrotnie podczas mocnej zimy jest jedynym psem, który chce polować na zbiorówce. Deszcz, lód śnieg zniechęca często psy myśliwskie małych ras. Karel czuje się świetnie jest w swoim żywiole. Dobra kondycja i wrodzona predyspozycja pokonywania dużych dystansów pozwala mu czynnie towarzyszyć nam przez całe polowanie. Dobrze spisuje się na polowaniach zbiorowych jak i indywidualnych. W naszych warunkach wykorzystamy go polując na dziki i jelenie. Za granicą używany głównie do polowań na niedźwiedzie, łosie a także dziki.


Czy rasa ta jest trudna w wychowaniu i utrzymaniu?


   Może zacznę od utrzymania. Są to psy, które nie wymagają dużej pielęgnacji. Jednakże dwa razy do roku zmieniają szatę z zimowej na letnia i odwrotnie. Wówczas należy często wyczesywać podszerstek, który w tym czasie wychodzi sam nagminnie. Wyczesując go przyspieszymy ten proces. Włos okrywowy jest bardzo gruby, chroni psa przed śniegiem i deszczem. Charakterystyczne dla tej rasy jest to, że pies nie ma „zapachu”, nie czuć go w deszczowe dni. Jeżeli chodzi wyżywienie nie są wybredne. Dobranie karmy suchej nie stanowi problemu. Zadowolą się też wszystkimi odpadami, które pozostaną nam z rozebranej sztuki zwierzyny.


Jakie warunki musi spełniać przyszły właściciel psa, zanim podejmie decyzję o zakupie psa karelskiego? (warunki lokalowe lub specjalne predyspozycje psychofizyczne właściciela)?


   Są to psy bardzo aktywne fizycznie zwłaszcza w pierwszych 4 latach swojego życia. Wymagają dużej przestrzeni życiowej, dlatego zalecanie jest by przyszły właściciel posiadał dom z ogrodem lub mieszkał na terenach leśnych. Był osobą aktywną fizycznie najlepiej polująca. Całkowicie odradzam zakup tej rasy na prezent dla dziecka, a także jako pierwszego psa. To rasa pierwotna – polująca a nie York do towarzystwa.
Czy psy tej rasy mają wrodzone zdolności do udziału w polowaniach, czy też wymagają wcześniejszego specjalnego przygotowania i treningu?
Jak każdy pies myśliwski a zwłaszcza psy ras pierwotnych, do których należą karelskie psy, posiadają wrodzone zdolności do udziału w polowaniach. Widziałam już wiele osobników wychowanych – „niepolujących” . Jednakże z braku tej możliwości polują na gryzonie, krety oraz drobne ptaki. Jeżeli chcemy by nasz karel w przyszłości był naszym najlepszym kompanem polowań, czeka nas praca i to czasem ciężka. Rasa ta wymaga czasu na szkolenie, konsekwencji w pracy i naszej cierpliwości. My samodzielnie szkolimy swoje psy i razem z nimi polujemy. Uważam, że dla tej rasy to najlepsza symbioza. Pobyt w łowisku z karelskim psem dostarczy wiele emocji bo trzeba pamiętać, że to pełne pasji łowca, który będzie korzystał z każdej nadarzającej się okazji do polowania. Największą dla niego nagrodą jest nasza satysfakcja z pozyskania zwierzyny. Wówczas wie, że jego praca nie poszła na marne.

Krajem pochodzenia tych psów jest Finlandia, dlatego psy te posiadają predyspozycje do życia w trudnych warunkach mroźnej Europu Północnej. Czy w umiarkowanym klimacie Polski czują się dobrze? Czy nie jest im tu zwyczajnie za ciepło?


   Najlepiej czują się w klimacie mroźnej północnej Europy to fakt. W Polsce podczas zimy i jesieni. Lato to najgorsza dla nich pora roku. Podczas dnia psy „słaniają” się na nogach szukając cienia. Chętnie schłodzą się stawie, rzece, itp. Ich aktywność przenosi się na porę nocną. Uwielbiają auta z klimatyzacją . Radzę w tym czasie nie przemęczać go i usilnie nie wystawiać na 35 stopni w słońcu.

 

Decydując się na życie w towarzystwie psa najbliższe kilka czy kilkanaście lat spędzimy nie tylko na polowaniu. Jak sprawdzając się psy karelskie w rodzinie, na spacerze czy w zabawach dzieci?


   Dla karelskiego psa na niedźwiedzie rodzina jest bardzo ważna. To psy pierwotne – stadne, jak wilki. Jest wierny i oddany w stosunku do domowników. Do obcych nieufny ale nie agresywny. Cechuje go miły charakter i nastawienie do dzieci. Ale tu uwaga - nie znosi dziecięcych psikusów i dokazywań.

Martyna Binek – Kasperkowiak
BearBusters – The Karelian Bear Dog Kennel
www.bearbusters.pl

 

Dziękujemy za rozmowę i wszystkie informacje na temat karelskich psów na niedźwiedzie.

 

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP