Anomalia w przyrodzie

 

 

   Anomalia pogodowe to w ostatnich latach częste zjawiska. W tym roku nietypowa, prawie wiosenna pogoda towarzyszy nam nawet w okresie kalendarzowej zimy.

 

kaczkiTokiwXII   Media co pewien czas podają przykłady anomalii w przyrodzie. Najczęściej są to kwitnące rośliny, czasem budzące się do życia owady. Ostatnio głośno jest o budzących się ze sny zimowego niedźwiedziach.

 

   Taka ciepła aura wpływa nie tylko na zmianę cyklu życiowego roślin czy dużych ssaków, ale także pospolitych krzyżówek. Nikt tak naprawdę nie zauważa zmian u tych ptaków. Przyzwyczailiśmy się do tego, że najczęściej w okresie zimy, gromadzą się one na zbiornikach wodnych w granicach miast i siedlisk ludzkich.

 

   Uważny obserwator przyrody zauważy jednak zachowania tych ptaków typowe dla okresu wiosennego, a więc zaloty kaczorów do kaczek a nawet odbywanie godów! Krótki film, który można zobaczyć poniżej przedstawia gody krzyżówek w grudniu, a dokładnie 26 dnia tego miesiąca.

   Na filmie zobaczyć możemy zaloty kaczora i kaczki, prezentowanie swoich walorów, adorowanie a w końcu wzajemne kiwanie łebkami, jakby rozmowa:

- Zechcesz mnie?

- Tak.kaczkiTokiwXII2

- Na pewno?

- Ależ mówięć ci TAK.

   I tak kilka razy w kółko a następnie dochodzi do zbliżenia, podczas którego kaczor niezbyt namiętnie traktuje swoją partnerkę, prawie ją topiąc. Na szczęście trwa to dosyć krótko, a po chwili kaczka odpływa. W pobliżu pływa drugi skłonny do natychmiastowych czułości kaczor a kaczka nie wygląda na zmartwioną taką adoracją ...

 

   Pogoda spłatała wszystkim figla. Pobudziła do życia rośliny, wyzwoliła wiosenne namiętności w krzyżówkach. Wielkim plusem takiej pogody jest jedynie to, że zwierzyna ma łatwiejszy dostęp do skromego żeru. Jednak tak jak ciepło wiosną i latem, tak i mrozy zimą są konieczne. Miejmy nadzieję, że już wkrótce zima do nas zawita a nietypowa pogoda nie rozreguluje do końca biologicznego zegara świata roślin i zwierząt.

 

 

 

 

 

 

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP