Powtarzające się tragedie

   W serwisach internetowych można przeczytać coraz więcej apeli o nie puszczanie luzem psów, zwłaszcza na terenach leśnych. Apele te uzupełniane są drastycznymi zdjęciami zagryzionych saren (najczęściej) ale i innej zwierzyny. Problem ten narasta zwłaszcza teraz, kiedy przedłużająca się zima sprzyja kłusującym psom. Zwierzęta leśne są wyraźnie osłabione po długiej i ciężkiej zimie. Zalegajacy śnieg nie ułatwia skutecznej ucieczki przed psami, które w przeciwieństwie do zwierzyny płowej łatwiej radzą sobie z bieganiem w śniegu.


   Myśliwi wraz z leśnikami apelują o zrozumienie do właścicieli psów, jednak wydaje się że wszystkie apele pozostają bez echa. Po zmianie przepisów prawnych nie ma możliwości odstrzału zdziczałych psów, które zagrażają zwierzynie. Co więc można zrobić poza apelami o trzymanie psów na uwięzi i wychodzenie z nimi na spacery na smyczy? Wydaje się że niewiele, jednak nie można nie robić nic.


   Powinniśmy nagłaśniać każdy przypadek, kiedy zwierzyna ginie zagryzana przez psy i to w okrutnych męczarniach. Być może apele i zdjęcia dotrą do tych, którzy nie zdają sobie sprawy z tego jakie szkody mogą wyrządzić bezpańskie izdziczałe psy. Być może znajdą się też tacy, którzy pomogą ustalić właścicieli takich psów w okolicy gdzie mieszkają. Nie bądźmy obojętni na to co się dzieje.


   Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie tragedie odbywają się w łowiskach. W cieżką zimę najczęściej nikt nie zapuszcza się w zaśnieżone ostępy, nikt nie zbacza z przetartych szlaków, dlatego takie sytuacje pozostają niezauważone. Widzą je najczęściej myśliwi i leśnicy, których pasja i zawód nie odstraszają od przebywania w zaśnieżonych lasach.

 

   Być może takie widoki jak poniższe zdjęcia zadziałają na sumienia ludzi, którzy mogą cokolwiek w tej sprawie zdziałać i zmniejszy się liczba zagryzionych zwierząt. Być może pseudoekolodzy zrozumieją, że protesty przeciwko myśliwym nie są metodą ani środkiem na zapobieganie takim sytuacjom. 

 

sarna8

 

UWAGA - pozostałe zdjęcia są bardzo drastyczne i zostały celowo przeniesione na inną stronę. 
Wejście na kolejną stronę zawierającą drastyczne fotografie dozwolone tylko dla osób dorosłych.

Zdjęcia można zobaczyć klikając w poniższy link
Tak, ukończyłem 18 lat i jestem świadomy, że wchodzę na stronę zawierającą drastyczne zdjęcia.

 

   Do tragedii rozgrywających się z udziałem psów dochodzi jeszcze kłusownictwo. Jak widać na zdjęciu, po sarnie (rogaczu) pozostał tylko łeb i skóra. Kłusownik nie zważa na czas ochronny, na to czy uśmierca samca, samicę czy młode. Liczy się efekt w postaci mięsa ...

 

sarna5


   Przeciwnicy myśliwych protestują, szkalują nas, wymyślają petycje, sprzeciwy i obrzucają obelagmi. Gdyby jednak swoją energię skierowali w rzeczywistą ochronę zwierzyny a nie tylko obrażali myśliwych, mielibyśmy zdecydowanie mniej takich drastycznych widoków. Łatwo jest narzekać, szkalować przed komputerem, obrażać siedząc w ciepłych pokojach lub wymyślać najróżniejsze akcje przeciwko myśliwym. O wiele trudniej jest wybrać się w mroźną zimę do lasu w poszukiwaniu wnyków czy brać udział w dokarmianiu zwierzyny. I nie są to czcze słowa. Kto przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat przebywa w polu i w lesie, bez względu na porę dnia czy pogodę wie że nie spotka tam pseudoekologów. Nie możemy liczyć i nie liczmy na pomoc krzykaczy, tylko dalej róbmy swoje. Takie sytuacje jak te na zdjęciach nie powinny się zdarzać, jednak nie można zpobiegać im siedząc w domach i wymyślając kolejne akcje sprzeciwu ...

 

Zdjęcia nadesłane przez Kolegę Jarka Kuchta 

 

 

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP