Posokowiec hanowerski

posokB   Posokowiec hanowerski to jedna z wielu ras wykorzystywanych w łowiectwie. Porozmawiamy o niej z Panem Bartoszem Kowalczykiem, myśliwym polującym z posokowcem hanowerskim i znającym wady i zalety tej rasy.

Skąd u Pana wzięło się zainteresowanie tą właśnie rasą?

Szczerze, to zainteresowałem się posokowcem hanowerskim dopiero po otrzymaniu suczki posokowca, która znalazła u mnie nowy, lepszy dom. Dostałem ją zupełnie za darmo. Znajomy zaproponował mi czy nie chcę suczki z rodowodem, bo jego znajomy nie ma co z nią zrobić. Zdecydowałem się, choć po pierwszym tygodniu zorientowałem się (trafiła do mnie już  jako pół roczny pies) że coś jest nie tak, strach, ucieczka na podchodzenie do niej, ucieczka na wyciągnięcie ręki. Było widać że ktoś chciał się jej pozbyć, bądź była bita. Jestem dość młodym myśliwym, poluje od 6 lat, choć moja pasja do łowiectwa - którą zaraził mnie mój kochany tato, z którym do dziś wspólnie polujemy - trwa od moich najmłodszych lat. Szkolenia i pracy z psem uczę się od czasu wstąpienia w szeregi PZŁ i sprawia mi to wiele przyjemności i przysparza wielu przygód łowieckich.

Jakie cechy psa przydatnego dla myśliwego wyróżniają posokowce hanowerskie, które sprawdzą się w polskich łowiskach?posokC

Posokowiec hanowerki to bardzo silny, wytrzymały pies, który ma bardzo dobre warunki fizyczne, jest posłuszny i uległy. Doskonale sprawdza się w poszukiwaniu postrzałków zwierzyny grubej takich jak jeleń, dzik, daniel. Pewnie i innej, ale taka zwierzyna występuje w łowisku, w którym poluję w Kole Łowieckim 79 "ORZEŁ" w Poznaniu.

Jak posokowiec hanowerski sprawdza się na polowaniach? Na jakich polowaniach lub na jaki gatunek zwierzyny może być wykorzystywany? Czy psy tej rasy mają wrodzone zdolności do udziału w polowaniach, czy też wymagają wcześniejszego specjalnego przygotowania i treningu?

Myślę, że posokowce mają wrodzony instynkt do poszukiwań po tropie i farbie. Do tego są stworzone, ale bez odpowiedniego treningu, przygotowania oraz częstego przebywania w łowisku na pewno dobrych efektów by nie było.

Czy psy tej rasy wykazują skłonności do chorób genetycznych? Jakie problemy zdrowotne psa może napotkać nowy właściciel? Na co szczególnie należy zwrócić uwagę wybierając szczeniaka?

Najgorszą chorobą jaka może się przydarzyć jest chyba dysplazja, choć myślę że jest ona spowodowana głównie nieodpowiedzialnym zachowaniem hodowców i kryciem suki jej szczeniakiem itd. Może się mylę, ale z takich krzyżówek nie ma nic dobrego na przyszłość, ja akurat znam to tylko z opowiadań, dlatego trzeba zwrócić uwagę na rodowody rodziców.

Jakie jest Pana zdanie na temat wyboru szczeniaka – suka czy pies? 

Co do wyboru szczeniaka to chyba nie ma reguły czasem najmniejszy z miotu szczeniak może okazać się w dorosłości silnym, mocnym i doskonale się sprawdzającym przyjacielem łowów.. Z mojego pierwszego miotu który pojawił 6stycznia 2013r  i dał 9 szczeniąt (5 suczek i 4 psy) zostawiłem sobie najmniejszego psa choć czuje że będzie prawdziwym profesorem w swojej dziedzinie. Naprawdę wszystko zależy od właściciela i czasu wspólnie spędzonego w kniei.

posokA   Czy codzienna higiena i troska o psa jest czaso - i pracochłonna? Z jakimi codziennymi obowiązkami musi się liczyć przyszły właściciel? Co najmniej ile czasu należy poświęcić psu tej rasy każdego dnia?

Psy tej rasy muszą być wybiegane, często spędzać czas na łonie natury. Należy pamiętać o obowiązkowych szczepieniach, odpowiednim żywieniu itd. Nie ma z nimi większego problemu. Psy te bardzo szybko się uczą i przyzwyczajają do osób z którymi przebywają, nie są trudne w ułożeniu choć na wszystko potrzeba czasu i cierpliwości. Człowiek również uczy się przy nich.

Czego pies tej rasy oczekuje od właściciela? 

Zdecydowanie nie są to psy do miasta i bloków. Muszą mieć teren na wybieganie się, zabawę i pracę.

Czy rasa ta jest rudna w wychowaniu i utrzymaniu? Decydując się na życie w towarzystwie psa, najbliższe kilka czy kilkanaście lat spędzimy nie tylko na polowaniu. Jak sprawdzając się te psy w rodzinie, na spacerze czy w zabawach z dziećmi?

Posokowce hanowerskie są bardzo towarzyskie. Również wobec dzieci są uległe, przynajmniej ja nie znam przypadków agresji z ich strony, ale to też pewnie kwestia wychowania.

Dziękujemy Panu Bartoszowi za rozmowę.

Zdjęcia - Bartosz Kowalczyk

Ocena Posokowca hanowerskiego według właściciela/hodowcy w skali od 1 do 5, 
przy czym 1 oznacza trudności, problemy, wysokie koszty a 5 łatwość, brak problemów, niskie koszty.

Wychowanie i szkolenie  3

Pielęgnacja  4

Utrzymanie  3

Tolerowanie innych członków rodziny  5    
Aktywność  4    
Zdrowie  5    
Wszechstronność na polowaniu  5    
Aklimatyzacja w mieście 
(jeżeli pies przebywa w mieście)
 x    

x - oznacza brak informacji

Daj się odnaleźć