Bezkres tajgi

 BezkresTajgi

Z poczatkiem tego roku ukazała się nowa pozycja książkowa wydawnictwa ATRA World 

Tytuł: Bezskres tajgi
Autor: Mikołaj Bojkow
Liczba stron: 135

Od zawarcia znajomości z podróżnikiem Mikołajem Przewalskim po spotkania z niedźwiedziami, tygrysami i hunhuzami w tajdze na Dalekim Wschodzie - autor po raz kolejny zabiera nas w miniony świat przygód i łowów. W swoich opowiadaniach kreśli sylwetki ludzi tajgi i oddaje niesamowitą atmosferę "leśnego morza", jak za miejscowymi nazywa roztaczające się wokół, bezkresne lasy. To niebezpieczne tereny, gdzie na człowieka czyhają niedźwiedzie albo bandyckie szajki, a o przetrwaniu decyduje odwaga. Obok trzymających w napięciu opowieści o ryzykowaniu życia znalazły się niesamowite historie oswojonych tygrysów i niedźwiedzi, ukazujące zespolenie człowieka z dzikim światem natury. Nie brakuje też mrocznych epizodów związanych z targającymi ludźmi namiętnościami. 18 opowiadań przenosi czytelnika daleko w tajgę, gdzie życiem rządzą zupełnie inne prawa.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę www.atraworld.pl

Już po przeczytaniu książki czas na własne spostrzeżenia:

   “Bezkres Tajgi” autorstwa Mikołaja Bojkowa to jedna z lepszych pozycji książkowych wydawnictwa Atra World. Autor przenosi nas w świat praktycznie niedostępny dla polskiego czytelnika nawet jeśli jest on zapalonym myśliwym. Świat niedostępny, gdyż akcja toczy się na początku ubiegłego stulecia a ponadto dzieje się na odległych, niezbadanych i niepoznanych do końca terenach Mandżurii zwanych przez miejscową ludność leśnym morzem.

   Książka zasługuje na uwagę czytelników z kilku powodów. Dla myśliwych i miłośników łowiectwa jest to rzadka okazja do poznania łowów w ekstremalnych warunkach, których nikt z nas nie pozna w kraju nad Wisłą. Po prostu dla nas są to łowy niewyobrażalne a w rzeczywistości z pewnością jeszcze bardziej ekstremalne niż można to sobie wyobrazić na podstawie opisów w książce.

   Ogromne przestrzenie bez dostępu do cywilizacji i wygód w naszym pojęciu normalnych i łatwo osiągalnych a do tego obecność jednych z najgroźniejszych drapieżników, tygrysów stanowiących zagrożenie także wobec ludzi.

   Niewątpliwą zaletą książki jest zwięzłość opisów. Autor nie rozpisuje się na temat piękna przyrody. Owszem zauważa ją i przekazuje to w treści czytelnikowi, ale są to opisy zwięzłe. Ponadto książka jest ciekawym źródłem informacji historycznej i kulturowej. Na terenach opisywanych przez autora zamieszkują ludzie kilku kultur i narodowości. Są tam Rosjanie, Mandżurowie oraz Chińczycy. Ta różnorodność kulturowa znacznie utrudnia mieszkańcom spokojny żywot, który nie tak rzadko kończy się tragiczną śmiercią właśnie z powodów kulturowych bądź przynależności narodowej.

   Na tych terenach mimo istnienia prawa, często ważniejsze okazuje się prawo naturalne i zachowania przekazywane przez kolejne pokolenia.

   Aby się zbytnio nie rozpisywać nad treścią, polecę tylko tą pozycję każdemu myśliwemu. Jest to jedna z ciekawszych pozycji wydanych przez Atra World i z pewnością każdy czytelnik będzie miał problemy z odłożeniem dalszego czytania na później. Warto chociaż w wyobraźni przenieść się do ośnieżonej tajgi, gdzie myśliwi w samotności polowali po kilka zimowych miesięcy w roku aby zapewnić sobie możliwość przeżycia kolejnego roku w tajdze.

 


Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP