W dżungli

Wdzungli   Wydawnictwo ATRA World już nas przyzwyczaiło, że co jakiś czas wprowadza na rynek wydawniczy perełki o tematyce łowieckiej. Tak jest i tym razem. Do naszych rąk trafia książka, która jest wyjątkową rzadkością. Oryginał wydany został na początku XX wieku w nakładzie ... 50 egzemplarzy !!! Teraz po ponad stu latach tłumaczenie tej książki po raz pierwszy trafia do rąk polskich czytelników. Jest to niewątpliwie perełka dla każdego bibliofila, ale szczególnie powinna zainteresować myśliwych. Kto z nas nie marzył o safari w Afryce, kto z nas nie rozczytywał się o łowach w ekstremalnie trudnych warunkach jakie spotykają myśliwi na afrykańskiej sawannie czy w nieprzebytej dżungli Czarnego Lądu. Jeśli dodamy do tego, że opisane w książce wydarzenia odbywały się w latach 1911-1912 to z pewnością powinno nas zachęcić do przeczytania tej książki.

   Autor Władysław Horodecki z zamiłowania podróżnik i myśliwy w swojej relacji przekazuje nam obraz łowców, które były udziałem nielicznych. Wprawdzie i dzisiaj można skorzystać z wielu ofert polowań w Afryce, ale kiedy wyobrazimy sobie, że uczestnicy opisywanego w książce safari nie mieli do dyspozycji gps-ów, telefonów satelitarnych a często i map terenów na których polowali to być może przybliży to czytelnikom skalę trudności takich łowców.

   Książka napisana jest w formie dziennika a autor przedstawia wydarzenia kolejnych dni dwumiesięcznego polowania. W treści brak jest - znanych z innych książek o tej tematyce - obszernych opisów dzikiej afrykańskiej przyrody. Jest za to dosyć szczegółowo opisane codzienne życie całego zespołu ludzi. W polowaniu uczestniczyło 3 myśliwych, ale w safari wzięło udział razem około 150 osób! Logistyczne przygotowanie i przeprowadzenie tych łowców było W tamtych czasach nie lada wyzwaniem.

Polecam więc wszystkim książkę, która przeniesie czytelnika o ponad sto lat wstecz na Czarny Ląd.

Ta książka, wydana początkowo jedynie w 50 egzemplarzach szybko mogła zniknąć na półkach wybrańców, jednak m. in. dzięki wydawnictwu ATRA dociera do każdego chętnego. Dzisiaj takie wydawnictwa tworzą pewien rodzaj dokumentu. Tamte lata i możliwości takich łowów z pewnością nie wrócą, dlatego dzięki tej książce i czarno-białym fotografiom z klisz mamy okazję przenieść się w czasie i przynajmniej w wyobraźni wziąć udział w niezapomnianej przygodzie.

 

Książka jest do kupienia w wydawnictwie ATRA - www.atraworld.pl

 
Piotr Gawin

 

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP