XIII Powiatowe Obchody Dnia Św. Huberta w Łęczycy

Zapraszamy na XIII Powiatowe Obchody Dnia Św .Huberta w Łęczycy
5.X.2019

Gdy w siedem znaków to się niebo stroi,

Słońce podówczas w znaku Strzelca stoi,

A że człek dobry, psiarnia nie ostatnia,

To na Huberta łowów sama matnia

(W. Pol)

XIII Obchody Dnia Świętego Huberta – Ekologiczny Hubertus Łęczycki.

Tradycja Dnia Świętego Huberta sięga XVIII, kiedy to kult Św. Huberta w Polsce zwany hubertusem lub hubertowinami był związany z okresem panowania dynastii Sasów. Początkowo były to wielkie polowania, na których zgodnie z tradycją, głównym punktem programu hubertowskiego święta jest starannie przygotowane polowanie, niezbędna jest na nim obecność sygnalistów nadających wydarzeniu odpowiednią oprawę. Jest to polowanie

o charakterze towarzyskim, które kończy się ogniskiem lub biesiadą myśliwską z bigosem. Polowania poprzedzone są mszą świętą w intencji przyrody i myśliwych, jednakże msze nie zawsze są odprawiane w kościele, lecz także

w śródleśnych kapliczkach poświęconych patronowi.

Tradycyjnie przyjęło się organizować obchody Dnia Świętego Huberta w okresie od połowy października do połowy listopada. W związku z powyższym i na naszych historycznych terenach Ziemi Łęczyckiej, postanowiono pokazać ludziom piękno tradycji i ceremoniału tej wspaniałej uroczystości., która jeszcze tak niedawno była celebrowana tylko

w kręgach jeździeckich i myśliwskich. Dlatego też Koła łowieckie z terenu Powiatu Łęczyckiego oraz Starostwo Powiatowe w Łęczycy trzynasty już rok z rzędu na Obchody Dnia Św. Huberta w Łęczycy, zaprosili gości z całej Polski: myśliwych,leśniczych,hodowców i właścicieli psów myśliwskich,głównie wyżłów i chartów, kluby jeździeckie,media zajmujące się tematyką kynologiczną,łowiectwem,myślistwem, muzyków i miłośników myślistwa, jeździectwa i leśnictwa.

Tegoroczne obchody w Łęczycy odbędą się w dniu 5 października 2019 roku w godzinach 10-14 i będą zainaugurowane Hubertowską Mszą Świętą w Klasztorze o.o Bernardynów w Łęczycy. Uczestniczyć w niej będą myśliwi z pocztami sztandarowymi, leśnicy,okręgowe władze łowieckie,władze powiatowe,miejskie i gminne.

Dzięki wielkiemu poświęceniu i zaangażowaniu wielu ludzi, to wspaniałe święto zyska niepowtarzalny charakter i klimat. W trakcie obchodów Święta Św. Huberta w Łęczycy, można będzie można posłuchać muzyki myśliwskiej, która jak wiadomo charakteryzuje się zachwytem dla piękna przyrody, równocześnie stanowi ona integralną część kultury polskiej

i europejskiej,prezentować ją będzie we wspaniałych utworach zespół sygnalistów,,Hubertusy” z terenu Powiatu Łęczyckiego. Piękno i urok przyrody będzie można podziwiać oglądając pokazy ptaków łowczych ,,Pożyteczna rola ptaków drapieżnych dla przyrody i człowieka’’,warsztaty,,Prawidłowe utrzymanie psa, jako przykład kształtowania odpowiedzialności za posiadane zwierzę-,,Mój pies nie kłusuje, nie płoszy zwierząt, ja nie niszczę przyrody’’, połączone z prezentacją psów różnych ras , pokazy z udziałem koni. Organizatorzy nie zapomnieli oczywiście o najmłodszych widzach na których czekał będzie teatrzyk ekologiczny,,Środowisko ponad wszystko”, wspaniała gonitwa lajkoników na dziedzińcu zamku, konkursy ekologiczne z nagrodami, ekologiczne warsztaty plastyczne-wyciski,odciski tropów zwierząt, jesienne wyklejanki z liści, różne gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, plenerowe szachy, malowanie masek zwierząt i wiele wiele innych atrakcji. Dla naszych milusińskich zaplanowano także cykl pogadanek i spotkań, które wygłoszą odpowiednio: strażnik łowiecki , pogadanka pt.:,,Niezłe ziółka-kłusownicy’’,leśnik pogadanka pt.: ,,Las i inne drzewostany-ochrona lasów’’-ochrona lasów,drzewostanów i zakrzewień oraz ich znaczenie przyrodnicze,kulturowe i gospodarcze, spotkanie z pszczelarzem pt.: ,,Pszczoły i inne owady zapylające”.

Podczas tylu zabaw zgłodnieć można, zatem organizatorzy tegorocznego ,,Hubertusa’’, przypomną o chlubnej tradycji wyrabiania pasztetów, stąd też otwarty konkurs kulinarny z nagrodami ,,Królewski pasztet”.

Na wszystkich przybyłych gości czekać będą także programy artystyczne z elementami ekologii w wykonaniu zespołów artystycznych szkół,przedszkoli,instytucji kultury,koncert muzyki tanecznej,strzelnica laserowa, warsztaty mykologiczne i wystawa grzybów,kiermasze i wystawy rękodzieła,kiermasze żywności ekologicznej i regionalnej oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek. W związku z tym, iż Powiat Łęczycki dba o środowisko, stąd też zaplanowana została także zbiórka baterii i telefonów komórkowych.

Bogata i wielowiekowa tradycja Ziem Łęczyckich, okraszona legendami o Diable Borucie, wespół z licznymi urokliwymi miejscami,a to wszystko owiane wyjątkowym klimatem myśliwskich tradycji ziem łęczyckich. To wszystko sprawia iż przyjazd na nasze tereny i przebywanie w otoczeniu tylu wspaniałych atrakcji reprezentujących tradycje Polskiej Kultury Łowieckiej,chłonięcie towarzyszącego im specyficznego klimatu, staje się czystą przyjemnością. Zapraszamy zatem do jak najliczniejszego udziału w tegorocznych XIII Obchodach Dnia Świętego Huberta – Ekologiczny Hubertus Łęczycki, a wszystkim tym którzy już z nami byli, bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasowy udział,tworzenie niezapomnianej atmosfery i wielu miłych wspomnień, które na długie lata pozostaną

w naszej pamięci.

DARZ BÓR

Janusz Mielczarek Starosta Łęczycki

Leczyca2019

 

   Już po raz XIII Łęczyca zaprasza na imprezę plenerową o charakterze ekologicznym. Impreza integruje mieszkańców Powiatu Łęczyckiego ze środowiskiem myśliwych. Celem imprezy jest kultywowanie wieloletniej tradycji myśliwskiej i konnej. poprzez liczne tematyczne prezentacje i pokazy proponujemy przybyłym gościom ciekawą i zdrową formę spędzania wolnego czasu na łonie natury, gry, zabawy sportowe i ekologiczne, pokazy sokolnicze, prezentacje psów ras myśliwskich i koni, koncert muzyki myśliwskiej, gonitwę konną "za lisem" i charcią "za zającem", prezentacje i degustacje potraw, wystawy zdjęć przyrodniczych z Powiatu Łęczyckiego a także warsztaty mykologiczne, kulinarne i warsztaty ginących zawodów jak np. kowalstwo.
   Podczas Dnia Św. Huberta w Łęczycy nie odbywają się polowania i nie ma także pokotu. W czasie prezentacji omawiana jest problematyka ekologiczna oraz są prowadzone konkursy przy współpracy z kołami łowieckimi. Podkreślana jest rola myśliwych w gospodarowaniu w ekosystemach.

   XIII Powiatowe Obchody Dnia Św. Huberta w Łęczycy to wydarzenie, w którym warto uczestniczyć. Jest to wspaniała impreza nie tylko dla myśliwych i ich rodzin, ale przede wszystkim dla całego lokalnego społeczeństwa i przybyłych gości. 

 


 

 

 

 

 

 

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP