Noże myśliwskie świata - tom I

Noże myśliwskie świata - Tom I

KsiazkaA600

   Dla miłośników noży! A jak wiemy miłośnikiem noży jest prawie każdy z nas – myśliwy, wędkarz, grzybiarz, turysta … itd. itd.

   Każdy z nas z pewnością używał i nadal używa noża, jako jednego z najstarszych i najbardziej uniwersalnych narzędzi ręcznych. I chociaż dobrze wiemy jak wygląda nóż, to często przekonujemy się, że ma on niezliczoną ilość przeznaczeń od najprostszej funkcji jaką jest cięcie a także (jeśli chodzi o myśliwych) patroszenie, skórowanie i rozbiór tuszy. Noże użytkuje się na całym świecie, stąd też i wytwórnie noży powstały na wszystkich kontynentach. Poza „fabrycznymi” wytwórniami jest też sporo zakładów rzemieślniczych i knifmakerów (wytwórców noży). Ale czy wszystkie noże są podobne? Na pierwszy rzut oka dla laika ich kształt i przeznaczenie może być bardzo zbliżone. Kiedy jednak zainteresujemy się szczegółami, dowiemy się jaka różnorodność noży jest w ofercie na rynku. Trudno w kilku słowach czy nawet zdaniach opisać materiały z jakich są wykonane, metal przeznaczony na ostrza, kształty, funkcje, sposób ostrzenia czy wykończenia a wcześniej czy później każdy użytkownik noża szuka informacji na ten temat. Jaki nóż wybrać, jaką długość powinno mieć ostrze do konkretnym przeznaczeniu, jak prawidłowo ostrzyć nóż? To tylko kilka pytań, które nurtują użytkowników noży. Nawet myśliwy z niewielkim doświadczeniem wie, że na polowaniu przydają się różne noże, stąd potrzeba poznania wszystkich możliwych informacji na ich temat. Na rynku nie ma zbyt wielu publikacji, stąd najczęściej korzystamy z zasobów internetu. Brak jest jednak zbioru najważniejszych informacji w jednym miejscu a przeszukiwanie całego internetu to zbyt żmudna praca. Do tego nie zawsze trafiamy na rzetelne strony, stąd takie uzupełnianie wiedzy wcale nie musi kończyć się sukcesem. Na szczęście dla nas właśnie ukazał się pierwszy tom opracowania, którego autorem jest Jerzy Utkin a wydawcą ATRA World.

   W nasze ręce trafia piękne wydawnictwo pełne rzetelnej wiedzy. W pierwszym tomie autor prezentuje i opisuje ponad 100 modeli noży myśliwskich produkowanych seryjnie w Europie w Azji i w Ameryce Północnej. Czytelnik otrzymuje swojego rodzaju kompendium wiedzy o nożach myśliwskich. Z książki dowiemy się gdzie są produkowane, krótki rys historyczny danej wytwórni, parametry techniczne poszczególnych modeli i dostępność ich na rynku polskim.

   Autor nie zapomniał też o krótkim zarysie historii noży oraz kryterium ich wyboru przez myśliwego. Książka opatrzona została ponad 300 unikalnymi artystycznymi fotografiami, co dopełnia całość wiedzy, ponieważ czytelnik widzi nóż, o którym czyta a nie tylko wyobraża sobie model z opisu. Do tego czytelnik otrzymuje sporo technicznej wiedzy, gdyż autor nie zapomniał o wyjaśnieniach specjalistycznych określeń użytych w opisie noży.

   Podsumowując jest to doskonały podręcznik wiedzy o nożach, który powinien znaleźć się w biblioteczce każdego myśliwego a z pewnością grono zainteresowanych tą tematyką jest dużo większe.
Książka wydana została na doskonałej jakości papierze i przypomina wydawnictwa albumowe. Twarda okładka, 170 stron w całości kolorowych oraz piękne zdjęcia czynią to wydawnictwo wyjątkowym a ponieważ jest to tom I więc z nadzieją możemy oczekiwać kontynuacji tematu i w niedalekiej przyszłości tomu II tego niezwykle ciekawego wydawnictwa.

   Osoby zainteresowane książką mogą ją nabyć na stronie www.atraworld.pl

KsiążkaB600

 

 Piotr Gawin

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP