Pastorał, czyli niezbędnik etycznego myśliwego

Pastorał, czyli niezbędnik etycznego myśliwego

P0Pastorał - przyrząd ułatwiający celowanie w postaci rozwidlonego u góry kija, dwój- lub trójnogu.


   Czym jest i jak wygląda pastorał wie chyba każdy, nie tylko myśliwy. O zaletach pastorałów nie trzeba chyba też nikogo specjalnie przekonywać. Pastorał zdecydowanie pomaga ustabilizować broń podczas celowania a co za tym idzie celnie trafić tam gdzie zamierzamy. Trudno jednoznacznie ocenić w jakim stopniu poprawia skuteczność strzału, ale nikt chyba nie wątpi, że strzelanie z pastorału jest o wiele łatwiejsze technicznie oraz bez wątpienia bardziej etyczne.
Opanowany myśliwy ma praktycznie gwarancję stuprocentowego trafienia w cel za każdym razem, jeśli korzysta z pastorału.


   Pastorał wykorzystujemy najczęściej podczas polowania z podchodu. Myśliwy przemierzający pieszo obwód nie wie, w którym momencie będzie musiał złożyć się do strzału. W takiej sytuacji trudno o stabilną podpórkę. Co innego polowanie z ambony czy nawet zasiadki na stołku, gdzie z góry wiemy jak złożyć się do skutecznego strzału i przygotowujemy się do tej sytuacji.

   Podczas podchodu spotykamy się z sytuacją, że zwierzynę możemy zauważyć w każdej, nawet najmniej odpowiedniej chwili i często musimy jeszcze się do niej zbliżyć na odległość skutecznego strzału. To powoduje, że po takim podchodzie emocje i zmęczenie znacznie utrudniają ustabilizowanie broni i zgranie przyrządów celowniczych gdybyśmy chcieli strzelać z wolnej ręki.


   Etyka nakazuje nam natomiast, aby nie strzelać
do zwierzyny bez pewności skutecznego trafienia. Dlatego z pomocą przychodzi nam właśnie pastorał, który gwarantuje stabilne podparcie broni podczas celowania. Wśród pastorałów tych wykonanych własnoręcznie bądź kupionych w sklepach spotkamy takie, które gwarantują stabilność, lub takie które tylko nieznacznie poprawiają komfort polowania.


   Jaki więc powinien być dobry pastorał? Najlepszy jest trójnóg, który gwarantuje największą stabilność podparcia. Do tego pastorał powinien mieć regulowaną wysokość oraz obrotową głowicę. Te cechy pastorałów pozwalają na właściwe ustawienie
przyrządu przed myśliwym i ewentualną korektę linii celowania w różnych kierunkach. Dostępne są również najnowsze wersje pastorałów z dwoma punktami podparcia broni.


   Pastorał powinniśmy stosować podczas polowania z podchodu szczególnie w obwodach typowo polnych. W lesie prawie zawsze znajdziemy możliwość podpórki o drzewo. Wśród pól możemy liczyć jedynie na siebie i … pastorał właśnie. Ponieważ naszym celem jest skuteczne polowanie dlatego pastorał powinien należeć do obowiązkowego wyposażenia każdego myśliwego polującego w obwodzie polnym. Nie jako obowiązek prawny, ale etyczny. Używanie pastorału powinno być wpajane każdemu jako dobre rady już na etapie stażu. Na myśliwych nakłada się prawny obowiązek używania odpowiedniej broni i amunicji oraz zagwarantowania udziału psa przy polowaniu na zwierzynę grubą w razie ewentualnego poszukiwania postrzałka, ale nie ma nawet etycznych wskazań do używania pastorału.

Obecnie mamy możliwość nabycia bardzo dobrych pastorałów w przystępnych cenach. Lekki a zarazem wytrzymały trójnóg tripod można już kupić za mniej niż 200 zł! Czy to wysoka cena za gwarantowaną skuteczność strzału? Raczej nie. Tyle przeciętnie wydajemy jako koszt jednego tylko polowania – dojazd do obwodu i amunicja. Jeśli więc pojedziemy kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kilometrów na polowanie a po strzale stwierdzimy pudło, to od razu nasze kroki skierujemy do sklepu myśliwskiego po pastorał, aby następnym razem nie tracić okazji do pozyskania medalowego trofeum albo skutecznie chronić uprawy przed szkodami.

   Pomijając kwestie ceny pastorału i kosztów polowania to z takiego polowania będziemy wracali zawiedzeni a jeśli jeszcze okaże się, że musimy korzystać z pomocy pogotowia postrzałkowego, to nasze koszty wielokrotnie przekroczą koszt zakupu pastorału. 

   Na rynku dostępnych jest wiele ofert dobrych pastorałów. Polecam zajrzeć na stronę www.pastoraly.pl gdzie z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

   Przedstawię wam jeden z modeli dostępnych cenowo dla każdego myśliwego – pastorał tripod trójnóg zaciskowy. Jest to bardzo lekki model wykonany z aluminium. Jego waga nieznacznie przekracza pół kilograma. Nie stanowi to więc praktycznie żadnego obciążenia podczas polowania a wynagrodzi nam skutecznie możliwością pewnego strzału. Jest to model teleskopowy przez co po złożeniu jego długość to około 90 cm a po maksymalnym rozciągnięciu nóg zwiększamy długość aż do ok. 195 cm !!! Ktoś zapyta po co aż tak długie nogi? Przecież głowica nie powinna znajdować się powyżej oczu przeciętnego wzrostu użytkownika a broń najczęściej kierujemy lekko skierowaną w dół (dzik, sarna, muflon, drapieżniki) lub prawie poziomo (daniel, jeleń). Po pierwsze wysokość ok. 195 cm jest to możliwość, z której nie musimy korzystać, ale zdarzyć się mogą przypadki, kiedy docenimy tą właśnie cechę pastorału. Może tak się zdarzyć, kiedy zwierzyna znajduje się powyżej nas (np. w terenie górskim) i linia celowania musi być skierowana do góry. Minimalną wysokość pastorału natomiast docenimy przy zasiadce np. na stołku myśliwskim.


P1 
P2


   Ten model ma zdecydowanie więcej zalet. Przede wszystkim obrotowa głowica, dzięki czemu po złożeniu się do strzału mamy możliwość prowadzenia” w lunecie poruszającej się zwierzyny. 

   Rozkładanie i składanie pastorału dzięki zaciskom to niezwykle prosta czynność nawet podczas mrozów jeśli dłonie mamy w rękawiczkach. Nogi pastorału zakończone są gumowymi nakładkami przez co eliminujemy potencjalne głośne uderzenie np. w kamień podczas rozstawiania. Mamy też do dyspozycj
i specjalne końcówki, gdyby zaistniała konieczność ustawienia pastorału w bardzo grząskim podłożu lub w śniegu. Przednie nogi spięte są regulowaną taśmą, co zapobiega przypadkowemu "rozjechaniu się" na boki. Dodać również trzeba, że w tym modelu „trzecia noga” podobnie jak głowica ma możliwość obracania wokół pionowej osi pastorału dzięki czemu zyskujemy sporą możliwość regulacji i ustawienia pastorału dokładnie według zamierzeń i wygody myśliwego.

P3 P4

 

P6

 Podsumowując jest to bardzo lekki, wygodny i praktyczny model, dzięki któremu nie będziemy wracali z polowania zawiedzeni a każdy strzał będzie etyczny, celny i skuteczny. Za bardzo przyzwoitą cenę otrzymujemy doskonałego „pomocnika” na polowaniu, który posłuży nam wiele lat.


Na zakupy zapraszam na stronę www.pastoraly.pl gdzie poza pastorałami znajdziecie dużo więcej przydatnych akcesoriów dla myśliwego.Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP