Kociołek myśliwski – 3 drogi do udanej imprezy plenerowej

KociolekMysliwski

Imprezy plenerowe to dobra okazja, by na swoim terenie spotkać się z rodziną, znajomymi czy sąsiadami. W naszym klimacie dużą popularnością już od wiosny cieszą się biesiady przy grillu, jednak coraz częściej gospodarze przygotowują coś bardziej wyszukanego. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie coraz popularniejszego naczynia, jakim jest kociołek myśliwski. Dzięki niemu przygotować można danie jednogarnkowe, które uwarzymy przy zwykłym ognisku. Receptur na smaczne jedzenie na świeżym powietrzu jest mnóstwo, ogranicza nas jedynie wyobraźnia i upodobania kulinarne. Jak zaopatrzyć się w odpowiedni kociołek?

 

  1. Kociołek myśliwski – jak wykorzystać?

  2. Wybór odpowiedniego modelu

  3. Cechy dobrego kociołka

 

Kociołek myśliwski – jak wykorzystać?

 

Wspólna impreza, której opus magnum gotuje się na ognisku w żeliwnym garnku, a w oczekiwaniu na nie toczą się ożywione dyskusje i trwają spontaniczne zabawy – tak zaczyna się okres wiosenno-letni w większości regionów w Polsce. Kociołek żeliwny myśliwski to alternatywa wobec wszechobecnych grilli, alternatywa która przywraca do łask stare zabawy, podczas których nierzadko bawiły się całe osady (na przykład praktykowane do dziś w rejonie olkusko-chrzanowskim cabanki). Zaletą wykorzystania kociołków jest, oprócz oczywiście smacznego gotowego dania, integracja uczestników podczas wspólnego przygotowywania posiłków. Nadają się one również doskonale na spontaniczny wyjazd na łono natury i wykorzystanie jej darów do sporządzenia pożywnej strawy.

 

Wybór odpowiedniego modelu

 

Kociołek myśliwski może mieć wiele zastosowań i warto zastanowić się, jaki model będzie najprzydatniejszy. Niektórzy wybiorą małe, nawet pięciolitrowe naczynia, innym przypadną do gustu te liczące kilkanaście litrów, nadające się na imprezy z dużą liczbą gości. Większość modeli wyposażonych jest w żeliwne, ogniotrwałe nogi, pozwalające na przygotowanie potraw bezpośrednio na ognisku. Dużą popularnością cieszą się również modele przeznaczone do zawieszenia nad żarem na specjalnym trójnogu. Niektóre sklepy internetowe (na przykład europ24.pl) mają w swej ofercie naczynia uniwersalne, pozwalające na kombinację obu metod pieczenia w ogniu.

 

Cechy dobrego kociołka

 

O tym, jaki powinien być kociołek myśliwski, decyduje jego zastosowanie. To ciężkie, masywne naczynia wykonane z ogniotrwałego żeliwa, dzięki czemu nagrzewają się równomiernie i długo trzymają temperaturę. Często zdarzają się kociołki pokryte w środku emalią, jednak według koneserów prawdziwie smaczne danie z ogniska można otrzymać jedynie z czystego żeliwa. No i nie należy zapominać o najważniejszym – kociołek żeliwny myśliwski doskonale integruje rodziny czy lokalną społeczność i każdy szczęśliwy posiadacz kawałka własnego trawnika powinien zadbać o to, by mieć go w swym posiadaniu.

Artykuł sponsorowany

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP