Noże myśliwskie

Noz1Nóż, akcesorium niezbędne każdemu myśliwemu nie mniej jak broń myśliwska. Właściwie trudno sobie wyobrazić, żeby myśliwy wybrał się na polowanie bez noża w kieszeni czy torbie myśliwskiej.
Nóż jest nam niezbędny i jest wykorzystywany do różnych prac w trakcie polowania.


Może się zdarzyć, że zapomnimy zabrać pastorał i wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przygotowanie pastorału na miejscu, czyli wycięcie z odpowiedniego, dłuższego kawałka drewna np. z leszczyny. I tu bez noża „ani rusz”. Jeszcze nie rozpoczęliśmy łowów a już sięgamy po nóż. Podobnie może być w miejscu zasiadki, gdzie czasami trzeba przyciąć jakąś gałązkę, albo po polowaniu na ptactwo przygotować kulkę.


Po pozyskaniu zwierzyny znowu sięgamy po nóż w celu wytrzebienia, patroszenia, oddzielenia trofeum, czy późniejszego skórowania i dzielenia tuszy.

Czynności, do których niezbędny jest nóż jest dużo więcej. Każda z nich niby podobna ale w rzeczywistości inna. Różne są też noże myśliwskie, stąd nierzadko na łowach używamy po dwa lub trzy noże w zależności od przeznaczenia.

Nie ma się co w tym miejscu rozpisywać o przeznaczeniu poszczególnych noży do czynności jakim będą służyły. Każdy myśliwy doskonale wie, że przydane są noże o różnych ostrzach w zależności od przeznaczenia. Inne do skórowania, inne do dzielenia tuszy.

Odwiecznym dylematem jest to, czy lepszy jest nóż z głownią stałą czy składaną. Każdy z nich ma swoje wady i zalety a przeglądając oferty noży myśliwskich wydaje się, że wygrywa głownia stała, gdyż ofert takich noży jest zdecydowanie więcej. Noże z głownią składaną są zdecydowanie mniej popularne chociaż nie mniej przydatne. To jaki z tych dwóch podstawowych form noża posiadać jest jedynie kwestią gustu użytkownika. Najlepiej jednak jest wówczas, gdy dysponujemy i jednym i drugim. Przekonamy się o tym po latach polowania.

NozeRozne

Na co więc powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie noża? Oczywiście nóż przede wszystkim powinien być ostry i to nie tylko w chwili zakupu ale także po dłuższym użytkowaniu. Trzeba więc wybierać noże o odpowiednio twardej stali, lub … nosi przy sobie ostrzałkę.

To czy nóż ma głownię stałą czy składaną jest mniej ważne. Również materiał użyty do wykonania rękojeści nie powinien stanowić głównej przesłanki zakupu. To czy rękojeść jest z drewna, poroża czy tworzywa sztucznego jest kwestią gustu. Oczywiście znajdą się tacy, którzy będą przekonywać nas do takich czy innych form i materiałów. Najważniejsze jednak zawsze pozostanie kryterium ostrości, gdyż tylko ostry nóż spełnia swoją rolę w każdej sytuacji.

Jaki więc wybrać nóż? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Trudno też wskazać konkretnego producenta, czy model noża. Można jednak polecić innym nóż sprawdzony „w boju”. Jeśli przez odpowiednio długi czas używacie jednego noża, to oznacza, że spełnia on swoją rolę i jesteście z niego zadowoleni, gdyż w przeciwnym razie każdy myśliwy szuka nowego noża.

Chciałbym w tym miejscu przedstawić nóż francuskiego producenta Opinel. Nie jest to w żadnym wypadku reklama firmy a jedynie przedstawienie dobrego noża. Podobnie jest z innymi akcesoriami. Jeśli jesteśmy zadowoleni z borni, lunety, pastorału, odzieży to polecamy nasz wybór innym, bez podtekstów reklamowych.

Podobnie jest w tym przypadku. Chcę przedstawić nóż prawie doskonały, bez wskazywania (ale i ukrywania) producenta.

Dlaczego jako wybrałem właśnie nóż Opinel? Otóż nie wybrałem, to był przypadek. Około 30 lat temu zorganizowaliśmy w kole trening strzelecki w formie zawodów i okazało się, że zdobyłem jedno z pierwszych miejsc. Zarząd kupił wcześniej drobne upominki i tym sposobem w moje ręce trafił nóż myśliwski. Trafił i to nie tylko w moje ręce, ale również w sam cel jeśli idzie o jego użytkowość i wytrzymałość. Nie pamiętam dokładnie roku, ale były to początki mojej pasji łowieckiej a więc nie popełnię większego błędu jeśli powiem, że używam ten nóż grubo ponad 25 lat. W tym czasie przeszedł on prawdziwą „szkołę życia” jeśli tak można powiedzieć w stosunku do noża. Dawniej nie było większego wyboru noży, więc dobre było to co się posiadało. Przez długie, długie lata miałem tylko ten jeden nóż, który użytkowałem praktycznie do wszystkiego, co można sobie wyobrazić podczas polowania (i nie tylko). Ciął, kroił, odcinał i … nigdy nie zawiódł. Zdarzało się, że gdzieś upadł i odnalazłem go po 2-3 dniach w trawie. Przeszedł więc próbę czasu i odporności na wszystko.
Nigdy nie myślałem, że można posiadać nóż przez więcej niż kilka lat, ale w przypadku tego noża upływają dziesiątki lat a on nadal spełnia swoją funkcję.

Co jest w nim takiego dobrego, że służy tyle lat? Wydaje mi się, że prostota jego wykonania. Dobry materiał (uchwyt z drewna bukowego) i odpowiednia stal na ostrze. Do tego genialnie prosta blokada zamykania i mamy już „przepis” na jeden z najlepszych noży.

Poniżej przedstawiam oryginalny nóż, który nadal z powodzeniem służy na łowach o raz jego współczesny, nowy odpowiednik. Jak można zauważyć firma Opinel nie zmieniła w praktyce niż w konstrukcji noży. Wprawdzie na moim widać ślady użytkowania, ostrze zmieniło się w wyniku ostrzenia, zniknął wytarty z uchwytu lakier jednak nóż nadal spełnia swoje zadanie jak ponad ćwierć wieku temu.

NozeOpinel

Jeśli więc zastanawiacie się nad wyborem noża, to może wasz wybór poprze sprawdzona w wieloletniej praktyce konstrukcja. Nie namawiam do zakupu, ale jeśli szukacie noża dobrego, za przyzwoite pieniądze, to rozważcie ten wybór.

Zapraszam do sprawdzenia oferty w sklepie internetowym PŁ


 

 

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP