Naturalny łańcuch pokarmowy

FotMarekHFBNaturalny łańcuch pokarmowy. Był, jest i będzie czymś normalnym, trwającym nieprzerwanie, bez względu na na nasze poglądy, odczucia czy sympatie do różnych gatunków. 
Także o tej porze roku, kiedy na świat przychodzą młode, każdy gatunek walczy o przetrwanie czy to roślinożerca czy drapieżnik. Jeden broni się przed silniejszym drapieżnikiem, drugi walczy o pożywienie dla siebie i potomstwa. Dla niektórych wydawać się to może drastyczne, niezgodne z tym co można zobaczyć w telewizji, gdzie w większości pokazuje się jedynie piękno przyrody pomijając naturalne zachowania gatunków zdobywających pożywienie. 
Przeciwnicy polowań mają jeden główny argument "NIE, bo NIE". Czy jednak w zurbanizowanym, przekształconym na potrzeby egzystencji i bytowania ludzi świecie, przyrodę można pozostawić samą sobie? Czy na pewno da sobie ona sama radę? Jedni powiedzą TAK, inii NIE. Każdy ma swoje racje, ale spójrzmy obiektywnie na to co jest wokół nas. Wystarczy obejrzeć mnóstwo relacji medialnych o dzikach w miastach i nadmiernym przyroście drapieżników (działa skuteczna szczepionka przeciw wściekliźnie), które za nic mają nasze, ludzkie poglądy, okresy ochronne, gatunki chronione czy stan populacji poszczególnych gatunków. Ludzie jako gatunek wkroczyli w świat przyrody urbanizując tereny leśne i pewnie nikt dzisiaj nie chciałby rezygnować ze zdobyczy cywilizacji. Nawet wegetarianie, którzy nie jedzą mięsa mają swój negatywny wpływ na przyrodę. Ich pożywienie rośnie na polach w miejscach wykarczowanych lasów, gdzie kiedyś szumiały puszcze i żyły dzikie zwierzęta. Dzisiaj pseudoekologom trudno przyznać się, że żyjąc jako gatunek mają wpływ na cały ekosystem. Budujemy nowe autostrady, rozbudowujemy przestrzennie miasta i wsie. W ten sposób odbieramy gatunkom ich naturalne tereny .... Dobrze jednak, jeśli poza samym gadaniem i negowaniem wszystkiego dookoła potrafimy sami od siebie dać coś przyrodzie. Czy jesteś myśliwym, czy uważasz się za ekologa, podsumuj to co zabrałeś przyrodzie i to co dla niej robisz. Sam krzyk przez monitor komputera to zdecydowanie zbyt mało!

Masz swoje zdanie na ten temat? Wpisz komentarz.

Zdjęcie wykonane przez Kol. Marka H. ukazuje koźlę przy lisiej norze ...

Piotr Gawin


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP