Loden - doskonały materiał dla myśliwych


FuteralLoden

   Loden, wyjątkowy materiał dla wymagających użytkowników. Historia lodenu sięga XIX wieku, kiedy to w Austrii rozpoczęto jego produkcję. W surowym klimacie alpejskim potrzebny był materiał, który przede wszystkim chroniłby użytkowników przed wiatrem, opadami czy chłodem. Wymagania co do właściwości materiału były wysokie. Wiadomo, że wielogodzinne przebywanie w górach zarówno przez hodowców owiec, myśliwych czy turystów stawia przed producentami odzieży dla nich szczególne wyzwania. Udało się to firmie braci Steiner, którzy z wełny owczej w specjalnym procesie produkcji byli w stanie wyprodukować materiał prawie doskonały. Prawdopodobnie początkowo nikt nie spodziewał się takiego sukcesu lodenu.

SaszetaLoden   Do dzisiaj jest to jeden z bardziej cenionych materiałów na wszelką odzież (i nie tylko) dla użytkowników w klimacie górskim. Odzież wykonana z lodenu jest lekka, oddychająca, doskonale chroni przed chłodem i co dl myśliwych jest najważniejsze, nie szeleści. Loden w użytkowaniu jest bezgłośny, co docenią myśliwi podczas podchodu. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami dzięki specjalnej technologii zagęszczania runa owczego. W ten sposób producent uzyskuje materiał, wewnątrz którego tworzą się przestrzenie porowate doskonale izolujące użytkownika od zewnętrznej temperatury. Loden odporny jest także na wszelkiego rodzaju opady atmosferyczne. Śnieg i deszcz nie wsiąkają ani nie kleją się do materiału. Obecnie loden wykorzystuje się do produkcji cenionej odzieży myśliwskiej, ale doskonale spełnia się także jako materiał na akcesoria łowieckie, w tym szczególnie na futerały.

   Pomimo, że nie jest tani, użytkownicy chwalą go za jego właściwości. Futerały z lodenu są lekkie, nie szeleszczące, chronią broń przed opadami a dodatkowo można je schować w torbie czy w kieszeni.
Te właściwości decydują głównie o ich wyborze przez myśliwych polujących w górach, gdzie nie do pomyślenia jest stosowanie futerałów o sztywnych, grubych ściankach. Takie futerały sprawdzające się w transporcie należy pozostawić w bagażniku auta a na podchód zabrać lekki futerał z materiału. 

 

   Takie futerały dostępne są także i u nas. Do tego odpowiednio zaprojektowane będą służyły nie tylko myśliwym polującym w górach. Użytkownik takiego futerału dostaje bardzo praktyczny pokrowiec, który można bardzo szybko założyć czy zdjąć z broni, bez zbędnych odgłosów (szeleszczenia). Do tego niezaprzeczalną zaletą jest to, że nie musimy stosować drugiego paska. Chowając broń do futerału, pas zostaje na zewnątrz i jest wykorzystywany do jej przenoszenia. Tego typu futerały chętnie wykorzystywane są za granicą przez myśliwych z USA, Kanady czy zachodniej Europu, którzy polują w trudnych warunkach terenowych przez wiele godzin, często w zmiennych warunkach atmosferycznych, trudnych do przewidzenia (np. w górach).

   Teraz także polscy myśliwi nie muszą już martwić się o broń i optykę podczas całodniowych polowań, kiedy to kapryśna aura, kurz, deszcz, śnieg, czy gałęzie mogą je uszkodzić. W sklepie Poradnika Łowieckiego znajdziecie futerały, które zaspokoją każdego. Dostępne są tańsze pokrowce z materiałów odpornych na opady i oddychających ale też i te z „wyższej półki”, czyli wykonane z lodenu.


FuteralSoftshell

   Już nie musisz się stresować widząc dewizowców z ich wyposażeniem, nie musisz się także martwić, czy wydane tysiące złotych na kosztowną broń czy optykę nie przepadną. Wszystko zależy od użytkownika. Pamiętaj, że tak jak troszczysz się o swoje akcesoria, tak będziesz później z nich zadowolony na łowach!

Piotr Gawin 

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP