Pochodnie na uroczysty pokot

 

   Firma F.H. ATOMA wprowadza na rynek nowość - pochodnie, które mogą służyć podczas tradycyjnego pokotu, imprezy myśliwskiej czy nawet podczas grilla w ogrodzie.

PokotA750
   Czasy, kiedy po polowaniu zbiorowym zamiast na pokocie, zwierzyna leżała w bagażniku czy na przyczepie traktora, odeszły na szczęście w zapomnienie. Praktycznie we wszystkich kołach każde polowanie zbiorowe kończy się uroczystym pokotem, co jest ukłonem łowców w stronę tradycji oraz zewnętrznym wyrazem szacunku dla upolowanej zwierzyny.

PokotB750
   W trosce o etykę i poszanowanie zwyczajów łowieckich podczas pokotu tusze zwierzyny układa się na świerkowych gałęziach (najczęściej) a w czterech narożnikach pokotu ustawia się pochodnie. Należałoby tu jeszcze dodać pozostałe elementy uroczstego zakończenia polowania zbiorowego jak sygnały łowieckie, podsumowanie łowów, ogłoszenie króla polowania itd. To wszystko jest oczywiste, lecz w tym artykule chciałbym przedstawić i opisać tylko jeden z elementów - pochodnie. 

   Polowania zbiorowe to okres jesienno-zimowy. Szybki zmierzch sprawia, że często ta część łowów mam miejsce już po zmroku, kiedy roztacza się ciemność szybko zapadającej nocy. Wówczas często zapalamy tradycyjne pochodnie lub dosyć powszechne już w Polsce pochodnie szwedzkie. Tradycyjne pochodnie kojarzone z filmów przedstawiających sceny ze średniowiecza, każdy zna doskonale. Pochodnie szwedzkie to wyższy lub niższy kawałek drewnianej kłody, ustawiony pionowo i nacięty na krzyż piłą spalinową. Są bardzo efektowne, ale ...

PochodziaSzwedzka750

... ich wykonanie, przygotowanie i rozpalenie jest dużo bardzie czaso i pracochłonne.

PochodniaSzwedzka600
   Pochodnia szwedzka musi mieć odpowiednio dużą średnicę, co przy wałku długości nawet 1 metra sprawia, że jest dosyć ciężka. Samo drewno musi być wcześniej sezonowane (suszone) lub pozyskane z suszek. Następnie dochodzi dosyć trudny transport w miejsce pokotu, wkopanie w ziemię, albo wykonanie i przymocowanie u podstawy dodatkowych elementów utrzymujących pochodnię w pionie. Kiedy już uporamy się z dowiezieniem na miejsce, nacięciem piłą spalinową, ustawieniem itd. przychodzi czas na rozpalenie. Dokonać tego musimy z pewnym wyprzedzeniem przed zbiórką myśliwych, tak aby ogień objął sporą część pochodni, bo dopiero wówczas uzyskamy odpowiedni efekt.

   Po uroczystym zakończeniu polowania czekają nas kolejne czynności. Takich pochodni częściowo spalonych nie można pozostawić. Bez względu na to, gdzie je używamy, zawsze powinniśmy pozostawić po sobie porządek. Czeka więc nas albo długie czekanie na wypalenie się szwedzkich pochodni do końca, albo ich dokładne zagaszenie i wywózka nie dopalonych drew. Pamiętać trzeba też, że w tych pochodniach ogień rozpala się od środka. Nawet jeśli z zewnątrz pochodnia wygląda na zgaszoną, w środku może się jeszcze tlić ogień. To wszystko sprawia, że takie pochodnie, chociaż bardzo efektowne, są dosyć kłopotliwe w "obsłudze".

   Całkiem inaczej ma się sprawa z pochodniami firmy F.H. ATOMA. Te wykonane z metalu, niewysokie (90cm) pochodnie są łatwe w transporcie (zmieszczą się w każdym bagażniku). Łatwo je ustawić w dowolnym miejscu bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi a przeznaczone do nich wkłady są łatwe do rozpałki. Producent oferuje dodatkowo zapałki, wśród których znajdziemy także te nazywane "sztormowymi", pozwalające rozpalić ogień nawet przy silnym wietrze.

PokotD600 PokotE600


   Ogień tych pochodni jest wystarczający do rozświetlenia ułożonego pokotu i nadania odpowiedniej oprawy uroczystości a do tego korzystanie z tych pochodni jest łatwe i bezpieczne. 

 PochodniaA600  PochodniaB600  PochodniaC600

 

   Wkłady do pochodni znajdują się w "kielichu" wykonanym z grubego na 2 mm metalu. W trakcie spalania iskry ani popiół nie wydostają się na ściółkę lub inne suche podłoże. Po całkowitym wypaleniu nie pozostaje praktycznie nic, podobnie jak po wypalonej świecy. W każdej chwili istnieje też możliwość szybkiego ugaszenia ognia i schowania pochodni. 

   Produkt jest pomysłowy, prosty, łatwy w transporcie, bezpieczny, czyszczenie po użyciu nie sprawia żadnych kłopotów. Jeśli zamierzamy dłużej używać pochodni, wkładamy nowy wkład i dosłownie po chwili mamy ogień. Prezentowna wyżej pochodnia ustawiona jest na trójnogu, ale producent już opracował system z jednym, wymiennym szpikulcem, który można wbić w miękkie podłoże. Użytkownik może więc korzystać z pochodni w terenie, w ogrodzie ale także tam, gdzie teren jest twardy - wystarczy wykręcić i zmienić podstawę. 

   W ofercie F. H. ATOMA znajdziemy jeszcze rozpałki, które doskonale nadają się do rozpalania ognisk, grilla albo węgla w tradycyjnym piecu kaflowym. Można je też wykorzystać do rozpalenia pochodni szwedzkich, jeśli tylko będziemy chcieli korzystać z nich w przyszłości. Można jednak zapewnić każdego, że kto raz skorzysta z prezentowanych pochodni nie będzie chciał wrócić do szwedzkich z uwagi na pracochłonność przy ich przygotowaniu i sprzątaniu.

   Wkłady przeznaczone do pochodni pakowane są w eleganckie papierowe opakowania, co ułatwia ich transport przy zachowaniu czystości w samochodzie.
RozpalkaA750

 

   Poniżej rozpałki do ognisk, grilla itp. wkład do pochodni i specjalne, dłuższe zapałki.

RozpalkaB750

 

   W każdym pudełku zapałek znajduje się kilka sztuk zapałek tzw. "sztormowych", które pozwolą na rozpalenie rozpałki lub wkładu do pochodni w każdych warunkach aatmosferycznych.

Zapalki750

 

   Dodać jednak trzeba, że obecnie pochodnie produkowane są na zamówienie, tak więc czas oczekiwania na realizację zamówienia może być zależny od ilości chętnych na zakup. Wkrótce prezentowane wyżej produkty będą dostępne również w sklepie Poradnika Łowieckiego www.sklep.poradniklowiecki.pl

   Chcesz bliżej poznać opisane pochodnie, wkłady i rozpałki? Zapraszam na stoisko Poradnika Łowieckiego podczas zbliżających się targów KNIEJE w Poznaniu w dniach 9-11.II.2018r. Zapraszam do kontaktu osoby prywatne oraz koła łowieckie. Masz pytania? Pisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub zadzwoń 660 120 079

Piotr Gawin

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP