Bóbr pracowity mąciwoda

    Rynek wydawnictw o tematyce przyrodniczej wzbogacił się o kolejną wspaniałą pozycję o bobrze. Wydawnictwo Bernardinum wydało album "Bóbr, pracowity mąciwoda" autorstwa Wojciecha Misiukiewicza, na co dzień pracownika Wigierskiego Parku Narodowego, z wykształcenia leśnika, z zamiłowania obserwatora przyrody, fotografa i myśliwego.
 

BobrOkladka

   Bóbr europejski, pomimo iż lokalnie w naszym kraju występuje licznie, jest gatunkiem mało znanym. BÓBR – pracowity mąciwoda to wyjątkowy album fotograficzny, który ukazuje tajemnice świata przyrody, jakie skrywa przed nami natura. Autor albumu – Wojciech Misiukiewicz, na co dzień jest pracownikiem Wigierskiego Parku Narodowego, z wykształcenia leśnik, z zamiłowania fotograf, obserwator przyrody. Fotografie jego autorstwa pozwalają czytelnikowi zbliżyć się do bobra niemalże na wyciągnięcie ręki. Sceny z życia tego skrycie żyjącego stworzenia, utrwalone w kadrach fotografii, nie są wyłącznie dokumentacją z życia bobrów, ale w sposób artystyczny budują klimat całego albumu. Pełne uroku zdjęcia – efekt dwudziestu lat pracy autora, pokazują nie tylko głównego bohatera książki, ale też inne stworzenia zamieszkujące jego środowisko. Są to więc jelenie i sarny brodzące poprzez wody rozlewisk bobrowych, bawiąca się z bobrem wydra, dziki, jenot, szop pracz, norka, tchórz i szereg innych gatunków ssaków zasiedlających obszary wespół z bobrami. Wielogatunkowy świat zwierząt związanych ze środowiskiem tego gryzonia dopełnia świat ptaków, płazów, gadów i ryb.

   Choć fotografie, jak w każdym albumie, zajmują największą część wydawnictwa, to tekst nie jest tu tylko ozdobnikiem. Wielostronicowy komentarz autora – fachowy i pełen zrozumienia tematu – czyta się z przyjemnością. Doskonale wprowadza w nastrój zdjęć, zrozumiale prowadząc po meandrach codziennego życia bobrów i towarzyszących mu zwierząt, a dodatkowo zawiera w sobie wiele mniej lub bardziej znanych faktów z życia tego gryzonia. Autor w wyjątkowo interesujący sposób opowiada o biologii i ekologii gatunku, jego historii, upadku, ochronie, obecnej sytuacji i przyszłości. Czerpiąc z doświadczeń własnych i innych osób, podjął się trudnej problematyki ochrony gatunku w naszym kraju.

   Charakter książki jest wyjątkowy, można do niej wracać wielokrotnie, ciągle odnajdując coś nowego, wyjątkowego. Dzięki tej publikacji każdy będzie mógł pogłębić swoją wiedzę o tym cennym na skalę europejską gatunku, a nawet podzielić się nią z rodziną czy przyjaciółmi.

 

  Wszystkim myśliwym i miłośnikom przyrody polecamy to wspaniałe wydawnictwo, które wzbogaci każdą biblioteczkę i z pewnoscią będzie źródłem wiedzy i inspiracji dla czytelników. Wkrótce obszerniejsza recenzja.
Osoby zainteresowane odsyłam do księgarni Bernardinum

https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Bobr-pracowity-maciwoda/1023

Autor Wojciech Misiukiewicz
Rok wydania 2017
Oprawa twarda
Liczba stron 144
Format 308x243
ISBN 978-83-7823-947-5

Piotr Gawin

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP