Amunicja i jej elaboracja. Praktyczny poradnik.

AmunicjaElaboracja

1. Amunicja i jej elaboracja. Poradnik praktyczny
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Autor: Jerzy A. Ejsmont
Druk 2017r
Stron 172

Autor - Prof. dr hab. inż. Jerzy A. Ejsmont prowadzi wykłady o broni i balistyce. Utytułowany, czynny strzelec myśliwski i sportowy, lektor PZŁ, sędzia sportowy i myśliwski, bierze udział w szkoleniu snajperów w wojsku i policji. Te informacje potencjalnym czytelnikom już powinny wystarczyć za odpowiednią rekomendację te książki. Wydawnictwo jest 3 dodrukiem I wydania z 2009r.

Książka skierowana jest do szerokiego grona strzelców i osób związanych z bronią (np. rusznikarzy) w tym także do myśliwych, którzy na co dzień z bronią mają do czynienia. Tytuł książki nie powinien zmylić zainteresowanych. Wprawdzie amunicja i jej elaboracja to główny temat poruszany w tym wydawnictwie, jednak dla każdego użytkownika broni niesie ono znacznie więcej ciekawych i praktycznych wiadomości.

 

Przejrzyjmy na początek spis treści, który daje nam ogólny pogląd na zawartość książki

1. Wstęp
2. Elaborację czas zacząć
3. Komponenty amunicji strzeleckiej
4. Urządzenia i narzędzia stosowane w elaboracji amunicji
5. Nadmierne ciśnienie i jego objawy
6. opracowanie optymalnych parametrów elaboracji
7. ogólny przegląd etapów elaborowania amunicji
8. Wizualna inspekcja łusek
9. Mechaniczne czyszczenie łusek
10. Kalibrowanie łusek
11. Trymowanie łusek, załamywanie krawędzi i czyszczenie kieszonki na spłonkę
12. Wciskanie słonek
13. Ważenie łusek
14. Napełnianie prochem
15. Osadzanie pocisku
16. Samodzielna produkcja pocisków
17. Tabele elaboracyjne
18. Zakończenie
19. Dodatek
20. Bibliografia

   Jak wynika z powyższego, wydawnictwo przeznaczone jest głównie dla osób zainteresowanych elaboracją, ale gwarantuję, że nawet jeśli nigdy nie myślałeś o produkcji amunicji na użytek własny, znajdziesz w tej książce wiele zaskakujących i interesujących każdego strzelca tematów.

   Spora część myśliwych zajmuje się elaboracją, ponieważ daje nam ona o wiele większe możliwości skutecznego polowania niż amunicja fabryczna. Pewnie niejeden z nas zastanowi się, czy to możliwe? Czy można osiągnąć lepsze wyniki niż doskonały pod względem technologicznym cykl produkcyjny u renomowanych wytwórców broni i amunicji? Odpowiedź jest twierdząca. Autor przytacza nam mnóstwo przykładów polepszenia parametrów amunicji, tak aby efekt końcowy był satysfakcjonujący strzelca. Nie będę w tym miejscu przytaczał szczegółów, do których odsyłam zainteresowane osoby. Nadmienię jednak, że jako praktycy, użytkownicy broni myśliwskiej często dochodzimy do przekonania, że w pewnym stopni osiągnęliśmy wystarczającą wiedzę o amunicji a tymczasem po lekturze książki okazuje się, ile jeszcze możemy się dowiedzieć i jak uzupełnić nasze doświadczenie o cenne wskazówki eksperta.

   Myśliwi są specyficzną grupą użytkowników broni palnej. O ile dla strzelca sportowego podstawowym znaczeniem jest celne trafienie w środek tarczy, o tyle dla myśliwego dodatkowym i ważniejszym aspektem jest skuteczne rażenie zwierzyny. Ten wątek również został poruszony w książce i każdy z nas powinien mieć świadomość w jakim celu strzelamy i jaki będzie efekt trafienia, stąd gorąco polecam przeczytanie tego wydawnictwa. Nie zawiedzie się nikt, ani osoba, która ma już pewną praktykę w elaboracji ani ten, kogo temat własnej produkcji amunicji nie interesuje. Czasami wychodzimy z założenia, że skoro producent ma doświadczenie w produkcji amunicji, to wystarczy użyć jej na polowaniu. Jest to bardzo uproszczony schemat myślowy. Jako myśliwi powinniśmy mieć pełną świadomość tego co przyniesie trafienie w cel. A na celny i skuteczny strzału ma wpływ o wiele więcej czynników niż nam się wydaje. Nawet nowa, fabryczna amunicja może nas zaskoczyć efektem trafienia, dlatego z czystym sumieniem można polecić a nawet gorąco namawiać każdego do przeczytania tej książki.

   Nie każdy musi zostać doświadczonym reloaderem (osobą elaborującą amunicję) ale każdy powinien pogłębiać swoją wiedzę o broni i amunicji. Książka "Amunicja i jej elaboracja" daje czytelnikowi ogromy zastrzyk informacji. Znajdziemy tu wiedzę podstawową jak i tą dla ekspertów. Nikt po przeczytaniu z pewnością nie powie:
- Nie dowiedziałem się niczego nowego.

   Jedną z ważniejszych kwestii jaką porusza w książce autor jest bezpieczeństwo na każdym etapie czy to elaborowania czy też użytkowania amunicji i broni. Dzięki temu nawet osoba, która nie zajmuje się elaboracją, dowie się na jakie zjawiska czy właściwości broni i amunicji zwracać uwagę na strzelnicy czy na polowaniu, co powinno zaniepokoić strzelca, jakie oznaki, dźwięki, przebarwienia czy deformacje, dlaczego powinniśmy używać okularów strzeleckich itd. itd. Ta wiedza jest ogromną wartością wypływającą z treści tego wydawnictwa. A jeśli kiedykolwiek myślałeś o elaboracji lub już ją wykonujesz, to z pewnością znajdziesz to wszelką wiedzę i informacja od elementarnych podstaw a po zagadnienia znane tylko ekspertom.

Zdecydowanie ta książką powinna znaleźć swoje miejsce w biblioteczce każdego myśliwego. Zainteresowanych odsyłam do księgarni >>> Amunicja i jej elaboracja


Piotr Gawin

Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP