Kamera / fotopułapka Ereagle E1

 

Przedstawiam Państwu jeden z najnowszych modeli fotopułapek, model E1 firmy EREAGLE.

   Producent fotopułapek EREAGLE ma swoją siedzibę w Chinach, jednak nie powinno to nikogo zrażać do danego produktu, zanim nie zapozna się z nim wszechstronnie. Azjatyckie produkty budzą mieszane uczucia wśród potencjalnych klientów, ponieważ nasze doświadczenia, to tanie i marnej jakości produkty sprowadzane przez importerów liczących na szybki zysk. Tymczasem niektóre produkty z Chin zaskakują nas jakością, trwałością i wykonaniem. Wiele uznanych światowych marek produkuje w Chinach, oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniej technologii i surowej kontroli jakości. Zanim więc stwierdzimy czy coś jest dobre czy złe, tanie czy drogie, zapoznajmy się z danym produktem i poznajmy wyniki praktycznych testów.

   Sporo produktów z rynków azjatyckich nadal sprzedawanych jest u nas w internecie w dosyć niskich cenach i zachwalanych jako produkty najwższej jakości. Przed zakupem nie możemy poznać właściwości danego wyrobu a sprzedawcy co najwyżej dysponują materiałem reklamowym dostarczonym przez producenta, co powinno budzić w nas pewną ostrożność. W przypadku wielu ofert fotopułapek zobaczyc możemy zdjęcia i filmy wykonane przez producenta i do końca nie wiemy, czy nie poddane zostały one obróbce w programach graficznych a jakość zdjęć nie została programowo podwyższona.

   Producent, który jest pewien wartości swoich wyrobów nie boi się praktycznych testów i sprawdzenia produktu w naturalnych warunkach. Jednym z takich producentow jest firma Shenzhen Ereagle Technology Co.Ltd www.ereagle.com , która przekazała Poradnikowi Łowieckiemu testowy egzemplarz kamery. Tak więc czytelnicy PŁ poznają kamerę E1 wyłącznie dzięki temu, co ona sobą prezentuje, bez opierania się na tym co twierdzi producent.

komplet

   Kamerę otrzymujemy eleganckim w opakowaniu wraz z dodatkowym wyposażeniem, w skład którego wchodzą dwa przewody, karta pamięci i opaska do mocowania kamery na drzewie. 

   Jeden z przewodów służy do podłączania kamery do komputera poprzez złącze usb a drugi umożliwia podłączenie do telewizora i przeglądanie na dużym ekranie zdjęć i filmów. W kamerze do dyspozycji mamy gniazdo tv out na wtyczkę mini JACK a do telewizora kamerkę podłączamy wtykiem RCA. Nie powinno więc sprawiać kłopotów podłączenie do róznych odbiorników. Także podłączenie jej do komputera z systemem windows powoduje natychmiastowe wykrycie sprzętu. Nie są potrzebne żadne dodatkowe sterowniki czy instalowanie dedykowanego oprogramowania. To dosyć ważne ułatwienie dla przeciętnego użytkownika. W zestawie otrzymujemy także kartę pamięci Sandisc 8 GB, która pozwala na magazynowanie ok 5 tysięcy zdjęć wykonanych w najwższej rozdzielczości 12 megapikseli.

   Przekazana Poradnikowi Łowieckiemu do testów kamera przeszła swój "chrzest bojowy".

KameraDeszcz

   Zamontowana 13.VII ok. godz. 18 zdjęta 14.VII ok. godz. 10. Już w chwili montowania zaczynał się delikatny deszczyk. Dzisiaj rano aż strach było wyjść, tak leje od wczoraj. 16 godzin deszczu to doskonały test na wodoszczelność jak deklaruje producent. Po przyniesieniu z lasu kamerka została osuszona w naturalny sposób, bez wycierania szmatkami. Po prostu oschła przez godzinę w pomieszczeniu, w temepraturze pokojowej. 

   Sporo emocji budziło jej sprawdzenie, czy nadal działa i czy cokolwiek zarejestrowała. Surowy i długotrwały test wody kamera zaliczyła na najwyższą notę!!! Działa, a na karcie są zdjęcia i filmy. Kamera charakteryzyuje się wodo- i pyłoodpornością IP 58. Co to dokładnie oznacza? Otóż producenci urządzeń elektronicznych stosują znormalizowany sposób oznaczania ochrony urządzeń. znaczenie ma tu dostęp do niebezpiecznych części wewnętrznych, ochrona przed wnikaniem ciał stałych, pyłu i/lub wody. IP 58 oznacza prawie najwyższy stopień ochrony. 

   Jednym z testów przed montażem kamery na drzewie było zrobienie dwóch zdjęć, jednego przy użyciu kamery Ereagle E1 i drugiego przy użyciu lustrzanki Sony Alfa 350.
E1 ustawiona została na rozdzielczość 12 megapikseli a Alfa 350 na 14 megapikseli. Ponieważ w E1 nie ma możliwości ustawienia typowych dla aparatów fotograficznych parametrów jak balans bieli, przysłona, migawka itp. dlatego też Alfa 350 ustawiona została w tryb auto. Kamera ustawiona była na słupku a zdjęcie aparatem wykonane zostało z wykorzystaniem wyświetlacza, stąd nieprecyzyjny horyzont w E1, co nie jest winą kamery a jedynie jej pochylego położenia co potwierdzają inne zdjęcia, które jeszcze będą prezentowane w dlaszym opisie. Próbka B wykonana na działce wskazuje poza ostrością, także więcej detali o różnych kolorach.

    Po zgraniu zdjęć do komputera okazało się, że pod względem jakości E1 zdecydowanie wygrywa z lustrzanką! Barwy, tony, ostrość i kontrast w finalnych plikach są o wiele lepsze niż w automatycznych ustawieniach aparatu. Co więcej zdjęcia wykonane kamerą E1 charakteryzują się wyjątkowym stopniem kompresji zapisywanych na karcie pamięci plików

Próbka A
E1 - plik 4608 x 2592 pikseli ma jedynie 1,64 MB
Alfa 350 - plik 4592 x 3056 to około 6 MB

Próbka B
E1 - plik 4608 x 2592 pikseli ma jedynie 1,8 MB
Alfa 350 - plik 4592 x 3056 to około 8 MB

Widoczne poniżej miniaturki nie odzwierciedlają rzeczywistej różnicy w jakości zdjęć, dlatego zainteresowanym polecam pobranie oryginalnych plików i obejrzenie ich na własnym komputerze w rzeczywistej wielkości. W plikach zachowane zostały dane EXIF co ułatwi analizę i porównanie. 

 Ereagle E1 - probka A         Sony Alfa 350  - próbka A
 EreagleProbkaA    SonyProbkaA
     
Download plik oryginalny E1 - 1,6 MB >>>   Download plik oryginalny Alfa 350 - 6 MB >>>
     
Ereagle E1 - probka B   Sony Alfa 350  - próbka B
 EreagleProbkaB    SonyProbkaB
     
Download plik oryginalny E1 - 1,8 MB >>>   Download plik oryginalny Alfa 350 - 8 MB >>>

 

Więcej próbnych zdjęć możesz otrzymać mailem.

Kamera Ereagle E1 posiada również funkcję zapisu filmów 1080P w formacie MP4. Poniżej przedstawiam cztery krótkie filmy zarejestrowane kamerą, na których możemy zobaczyć ruch oraz jakość nagrań HD.

Film nr 1 - ruch samochodów na drodze.

 

Film nr 2 - koty.

 

Film nr 3 - noc godz. 22.10 jak widać kamera może służyć także jako monitoring na parkingu.

 

Film nr 4 - z psem.

 

Film nr 5 zarejestrowany w zupełnych ciemnościach, bez księżyca, niebo zachmurzone.

 

Doskonała jakość dzięki ... 

Procesor

 Skąd się bierze tak dobra jakość zdjęć i filmów? Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że na ostateczną jakość składa się wiele czynników. Są to m in. materiały użyte do  wykonania kamery jak i oprogramowanie. Zastanówmy się zatem na zbliżonym przykładzie, jakie parametry czy elementy składowe bierzemy pod uwagę jako potencjalni klienci przy zakupie laptopów. Jednym z ważniejszych elementów urządzenia elektronicznego jest ... procesor. Każdy stara się nabyć sprzęt z najnowszym procesorem, co gwarantuje prawidłowe, szybkie i niezawodne działanie urządzenia. Właśnie procesor wykorzystany przy montażu fotopułapki Ereagle E1 przeważa na jej korzyść szalę w porównaniu z konkurencją. Nie bez podstaw niektórzy dystrybutorzy pomijają ten element w specyfikacji urządzenia a ma on niewątpliwie duży wpływ na zadowolenie przyszłego użytkownika. W opisywanej kamerze zastosowano procesor Ambarella, który dystansuje inny procesory i satnowi nowy wyznacznik jakości i niezawodności w tego typu urządzeniach. Jeśli więc będziecie zastanawiali się nad zakupem fotopułapki, to poza innymi parametrami sprawdźcie również w jaki procesor wyposazona jest kamera. W wielu z nich nadal montowane są inne procesory starszych generacji.

Krótki opis kamery

KameraOpisPrzod

1. Obiektyw kamery
Ogniskowa obiektywu wynosi 6 mm. Kąt 78 stopni, F 2,0. 
2. Czujnik ruchu PIR skierowany na wprost
3. Czujniki ruchu PIR skierowane na boki
Reakcja czujnika na ruch powoduje wyzwolenie migawki. Czas wzbudzenia migawki wynosi 0,8 sekundy. Zasięg czujników to 20 metrów a efektywny kąt pracy wszystkich czujników to 100 stopni. Wykorzystanie tylko jednego czujnika, skierowanego na wprost organicza pole do 45% przed kamerą.
4. Mikrofon
5. Sensor światła
Czujnik przechodzenia kamery w tryb dzienny lub nocny. Użytkownik może go w tryb auto lub sam określić w luksach, kiedy następuje zmiana.
6. Diody led zapewniające możliwość zdjęć nocnych
Dużą zaletą zastosowanych diod jest to, że emitują one światło o długości fali 940 nm. Światło o tej długości jest niewidoczne dla ludzkiego oka, przez co kamera slużąca np. do ochrony posesji wykona zdjęcie intruza bez zdradzania swojej lokalizacji. Poprzednie modele kamer charakteryzowaly się diodami o długości fali 850 nm. Planując zakup fotopułapki przyszły użytkownik powinien wybierać tylko te modele z diodami 940 nm.
7. Wskaźnik stanu aparatu i migawki
8. Laserowy wskaźnik ułatwiający instalację kamery we właściwym położeniu.
Doskonałe udogodnienie dla użytkownika, któremu zależy na precyzyjnym skierowaniu obiektywu na dany punkt. Po zawieszeniu kamery mamy możliwość włączenia lasra, który wskazuje nam miejsce, w które skierowany jest obiektyw. Dzięki temu mamy możliwość korekty ustawienia położenia kamery względem "obserwowanego" miejsca. 
9. Blokada dolnej pokrywy 

KameraOpisDol

1. Przełącznik off / test / on  - w pozycji test mamy dostęp do funkcji programowania kamery
2. Gniazdo tv out do podłączenia kamery do telewizora
3. Gniazdo kartuy pamięci SD
4. Gniazdo usb do połaczenia kamery z komputerem
5. Pokrywki zabezpieczające baterie
6. Gniazdo zasilania zewnętrznego DC 6 V

DolnaKlapka
1. Przycisk umożliwiający przeglądanie zdjęć i filmów oraz ich ewentualne kasowanie 
2. Wyświetlacz LCD 2 calowy do podglądu zdjęć, filmów i ustawiania programowalnych funkcji kamery
3. Głośnik pozwalający na odsłuchiwanie ścieżki dźwiękowej nagranych filmów 
4. Zaślepka otworu do podłączania kabla zewnętrznego zasilania
5. Wielofunkcjyny przycisk/joystick do zmiany ustawień kamery, przeglądania nagrań, programowania, wykonywania zdjęć testowych itd.

PodlaczenieKomputer

 

Podłączenie kamery do komputera odbywa się przy pomocy standardowego kabla USB (w zestawie). Nie są wymagane żadne sterowniki, ani instalowanie dodatkowego oprogramowania. System bez problemu wykrywa kamerę jako zewnętrzne źródło danych podobnie jak zewnętrzne dyski, czytniki kart czy pendriv-y. Z łatwością zgramy zdjęcia i filmy do komputera. Można również wyjąć kartę z gniazda i włożyć do czytnika kart pamięci.

Najważniejsze parametry techniczne kamery 

1. Zasilanie kamery odbywa się przy pomocy baterii typu AA (zwykłe paluszki) lub zasilania zawnętrznego. Do zasilania możemy wykorzystać 4, 8 lub 12 baterii. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż w razie braku zasilania wystarczy dokupić 4 bateryjki a niekoniecznie cały komplet 12 sztuk.  Producent gwarantuje pracę na 12 bateriach AA do 8 miesięcy i jest to wielce prawdopodobne, gdyż po tygodniu testów i wykonaniu ok200 zdjęć oraz nagranie ok. 100 filmów nie wpłynęło w znaczący sposób na zużycie baterii. Nadal wskaźnik baterii pokazuje 100% a więc zużycie jest minimalne i z pewnością baterie dobrej jakości wystarczą na kilka miesięcy pracy. 

Jeżeli kamerę wykorzystujemy w pobliżu stałego źródła prądu, np do ochrony posesji, działki, parkingu itd. do kamery podłączamy zasilacz 6V / 1A co pozwala na stałą pracę kamery bez ograniczenia czasowego, aż do zapełnienia się karty pamięci. 

 2. Karty pamięci
Do magazynowania nagranych zdjęć i filmów służą typowe karty pamięci standardu SD. Producent zaleca stosowanie kart od 4 do 32 GB firmy Sandisc C10. Na znajdującej się w zestawie 8 GB karcie mnożemy nagrać ponad 5 tysięcy zdjęć w najwższej jakości 12 megapikseli. 

3. Zdjęcia i filmy
Kamera wyposażona jest w matrycę 5 mp HD. Ustawienia kamery pozwalają na zaprogramowanie wykonywania samych zdjęć, samych filmów lub zdjęć i filmów łącznie. Wielkość zdjęć od 1 MB do 12 MB. W największej rozdzielczości zdjęcie ma rozmiary 4608 x 2592 piksele. Zapis zdjęć odbywa się w formacie JPG.
Filmy możemy nagrywać w formatach 480P, 720P/30, 720P/60 lub 1080P (1920x1080 pikseli). Film w najwyższej rozdzielczości nagrywany jest z szybkością 29 klatek na sekundę co zapewnia doskonałą jakość video. Format zapisu filmów MP4. Możliwe jest nagrywanie ścieżki audio.
Czas wzbudzenia migawki wynosi 0,8 sekundy.

4. Czujniki ruchu
Użytkownik ma możliwość wyboru, czy korzysta jedynie z czołowego, skierowanego na wprost czujnika, czy jednocześnie z czołowego i z bocznych. Czujniki boczne zapewniają wykrycie ruchu na polu o kącie 100 stopni przed kamerą. Mamy możliwość ustawienia 3 stopni czułości czujników lub ustawienia opcji Auto oraz interwału wykonywania kolejnych zdjęć od 0 sekund do 59 minut. 0 (zero) oznacza, że zdjęcie będzie wykonywane zawsze p owykryciu ruchu a kolejne liczny od 1 do 59 oznaczają wymuszoną przerwę w sekundach pomiędzy kolejnymi zdjęciami. 

5. Timer
Po ustawienia właściwej daty i godziny użytkownik ma do dyspozycji mozliwość wykonywania zdjęć i nagrań w określonym czasie. Zdjęcia i filmy mogą być wykonywane w zaplanowanych odstępach od 0 do 60 minut, lub w określonych przedziałach czasowych gdzie wybieramy początek i koniec aktywności kamery w okresie dobowym. Ustawienia dla jednej doby możemy ustawić jako powtarzające się w wybranych dniach tygodnia.
Funkcja ta pozwala na dokładne zaplanowanie aktywności kamery w określonych dniach i godzinach w przypadku dozoru domu, działki, parkingu czy innych obiektów poza godzinami obecności właścicieli albo pzostawienia ustawień domyślnych i całodobowej aktywności przy wykorzystywaniu jej do obserwacji przyrody.

6. Nazwa kamery
Bardzo przydatna opcja ustawienia nazwy konkretnej kamery. W przypadku długotrwałego wykorzystywania kilku kamer wymieniamy w nich jedynie karty pamięci. Przeglądając w późniejszym czasie nagrania mamy ułatwione zadanie ich identyfikacji i miejsca, gdzie zdjęcia i filmy zostały wykonane. Można np. ustawić nazwy "nęcisko przy dębie", "ambona nr3" itd. 

7. Aktywność dobowa
Parametry do ustawienia aktywności kamery w dzień, w nocy lub przez całą dobę. Użytkownik wybiera funkcje auto, aktywność w nocy, aktywność w dzień lub określamy minimalną ilość luksów (od 0 do 16 Lux) niezbędną do zadziałania kamery w dzień oraz/lub w nocy. 

8. Hasło
Użytkownik może zabezpieczyć wszystkie wcześniejsze ustawienia hasłem, tak aby nie zostały przypadkowo skasowane. Unikamy w ten sposób ponownego ustawienia wszystkich pożądanych parametrów kamery. 

9. Stempel na zdjęciach
Te ustawienia pozwalają na zachowanie na wykonanych zdjęciach wielu informacji, które mogą byc późńiej bardzo przydatne w analizie udokumentowanej sytuacji.
Jak stempel (nadruk na zdjęciach i filmach) możemy ustawić: nazwę kamery, datę i godzinę wykonania, temperaturę w danym czasie i fazę księżyca.


StempelNaZdjeciu

1. Nazwa producenta
2. Nazwa kamery ustalona przez użytkownika
3. Graficzne przedstawienie fazy księżyca
4. Temperatura otoczenia
5. Data
6. Godzina 

Dobry rozwiązaniem w tym modelu jest zastosowanie dolnej klapki, na której umieszczony jest wyświetlacz LCD i przeciski ustawień. W innych kamerach te elementy umieszczone są na tylnej klapce, co uniemożliwia korzystanie z nich po instalacji kamery w terenie. Wprawdzie daje to większą powierzchnię na większy ekran lcd i lepsze ustawienie przycisków, ale nie możliwe jest sprawdzenie, czy kamera wykonała zdjęcia i ewentualne zmiany ustawień po montażu. 

DolnaKlapkaNaDrzewie
W modelu Ereagle E1 po zamontowaniu kamery mamy możliwość uchylenia dolnej klapki, sprawdzenia czy kamera pracowała, ewentualnej korekty ustawień i co najważniejsze kalibracji kamery laserem względem punktu obserwacji, co powinno się wykonywać właśnie już po instalacji kamery. Raz ustawionej kamery nie musmy zdejmować i później ponownie kalibrować bez potrzeby.

Opis i testy byłyby niepełne gdyby nie wskazać na pewne niedogodności w użytkowaniu kamery. Po pierwsze brak jest menu w języku polskim (lub innym poza angielskim). Wprawdzie nie jest to znacząca "wada" gdyż w obecnych czasach ogromnej popularności urządzeń elektronicznych, większość terminów w języku angielskim użytych w menu jest wszystkim znana, niemniej niektórym użytkownikom na początku może to przysporzyć trudności. Drugą sprawą jest niefortunne umiejscowienie przełącznika Off / Test / On. Jest on dosyć mały i ulokowany w zagłębieniu obudowy, przez co może sprawiać kłopoty osobom o większych dłoniach. Ostatnią zauważoną niedogodnością jest to, że po umieszczeniu lamery na drzewie, mamy problem z pełnym otwarciem dolnej klapki. Po prostu zawiasy umieszczone są w płaszczyźnie tylnej ścianki i otwarcie klapki wiszącej kamery nie jest w pełni możliwe co utrudnia możliwość korekty ustawień czy podgląd zdjęć i filmów na wyświetlaczu. 

Producent doskonałych, prawdodpodobnie najlepszych w swojej klasie fotopułapek nie spoczywa na laurach. Już w trakcie trwania testów modelu E1 w firmie Ereagle wprowadzono na rynek nowe modele kamer o symbolu E1B wykonujące kolorowe zdjęcia w nocy, których efektywny zasięg wykonywania nocnych zdjęć i filmów wzrósł z 20 do 30 metrów! Wszystkim zainteresowanym polecamy wczesniejsze jak i najnowsze modele kamer. Wszystkie bowiem wyroby firmy Ereagle charakteryzują się doskonała jakością wykonywanych zdjęć i filmów.

NocneKolorowe

 

Piotr Gawin

Jeśli masz pytania dotyczące innych, nieopisanych wyżej parametrów czy funkcji kamery, napisz maila lub zadzwoń. Postaram się wszystko wyjaśnić. 


Jesteś zainteresowany nabyciem kamery/fotopułapki? Zadzwoń 793538906 lub napisz maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby zainteresowane mogą w dziale Download pobrać instrukcję użytkownika w języku polskim.Daj się odnaleźć

Wspomnienia z kniei

Ankiety łowieckie

Pogotowie postrzał.

TOP